Reklama

Od Hatzfelda do Larssona

Od Hatzfelda do Larssona

26.06.2012
Czyta się kilka minut
Tym razem „Lekcje czytania” zawitały do Opola. W niezwykle gościnnym Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa rozmawialiśmy o dwóch bardzo różnych książkach.
Uczniowie Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu fot. Monika Nowojska
S

Spotkanie rozpoczął Michał Olszewski ze „Strategią antylop” Jeana Hatzfelda – reportażem o rzezi w Rwandzie. Kiedy rozpoczyna się ludobójstwo? Czy pojednanie między ofiarą a sprawcą jest możliwe? Czy ludobójstwo to przejaw zdziczenia, czy przeciwnie – wytwór umysłu, któremu marzy się wspaniale urządzony, idealny świat?

O kultowej trylogii kryminalnej Stiega Larssona „Millenium” rozmawiał zaś z uczniami Michał Kuźmiński. Uczniowie odkrywali, w jaki sposób Larsson poprzez kryminalną konwencję prowadzi dziennikarską misję, uprawia publicystykę i krytykę systemu, który pod pozorem majętności i ładu umiejętnie skrywa międzyludzkie piekło. A także to, że kryminał nie jest dziś już błahą rozrywką czytelniczą na wakacje: to „zwierciadło przemykające ciemnymi zaułkami naszego świata”. Świata, który wymaga przywrócenia ładu.

899

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]