Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ochotnicy na dżihad

Ochotnicy na dżihad

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Juha Saarinen, fiński ekspert ds. Bliskiego Wschodu: Nasze prawo nie nadąża za rzeczywistością. Dopiero się zastanawiamy, jak radzić sobie ze zjawiskiem dżihadystów wracających z Syrii.
Film z sierpnia 2015 r., przedstawiający pochodzących z Niemiec i Austrii bojowników IS. W kolejnej scenie widać, jak mordują dwóch mężczyzn w starożytnych ruinach Palmiry (Syria). Fot. AFP PHOTO / HO / WELAYAT HOMS
P

PATRYCJA BUKALSKA: Francja czy Wielka Brytania mają poważny problem z obywatelami-muzułmanami, którzy jadą do Syrii, by walczyć w szeregach tzw. Państwa Islamskiego (IS). Ale wśród zagranicznych rekrutów są też obywatele Finlandii. Jak wielu?

JUHA SAARINEN: Oficjalnie mówi się już o 70 obywatelach Finlandii, którzy pojechali do Syrii lub Iraku. Choć nie wiadomo, ilu z nich faktycznie walczy po stronie dzihadystów. Najprawdopodobniej jednak większość. Według informacji ujawnionych przez fiński wywiad ok. 35 fińskich dżihadystów jest obecnie aktywnych w Syrii i Iraku.

To dla Finlandii nowy problem? 

Jeszcze zanim wybuchła wojna w Syrii, było kilku dżihadystów z Finlandii. Ale oczywiście syryjska wojna domowa i pojawienie się IS zmobilizowało kolejnych, podobnie jak gdzie indziej. Finlandia nie jest...

9245

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]