Ocalić od zapomnienia

Godne uwagi są wszystkie poważne starania o zachowanie pamięci postaci, których wpływ na ich czas był tak wielki, że bez nich nasz świat wyglądałby inaczej.

02.07.2012

Czyta się kilka minut

Do takich ludzi należał jezuita o. Tomasz Rostworowski. Zebrano i opublikowano jego pisma, dokumenty i wspomnienia o nim, obszerne tomy nie zawsze jednak zachęcają do lektury. Tym bardziej godna uznania jest inicjatywa następcy o. Tomasza, obecnego duszpasterza akademickiego w Łodzi o. Jacka Granatowskiego, który opublikował jego przystępną biografię, będącą zresztą pierwszym rozdziałem pracy doktorskiej, poświęconej wpływowi ojca Tomasza na rozwój duszpasterstwa akademickiego w Polsce.

Już zwięzły biogram robi wrażenie. „O. Tomasz Rostworowski SJ (1904–1974) był jezuitą, kaznodzieją, rekolekcjonistą, pisarzem, nauczycielem Gim-nazjum Jezuitów w Wilnie, harcerzem Rzeczypospolitej w ZHP, uczestnikiem obrony Lwowa w 1939 r. Jako kapelan Komendy Głównej AK w stopniu podpułkownika brał udział w Powstaniu Warszawskim, przyjął pseudonim »Ksiądz Marek«. Odznaczono go m.in. orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Po wojnie został pierwszym duszpasterzem akademickim w Łodzi, był także krajowym moderatorem Sodalicji Mariańskich Akademików, a w latach 1950-56 więźniem Koszykowej, Mokotowa i Wronek. Po wyjściu na wolność w 1956 roku pełnił funkcję wychowawcy młodych jezuitów w nowicjacie w Kaliszu. Po roku został ponownie duszpasterzem akademickim na KUL-u. Po wyjeździe z Polski w 1963 roku pełnił funkcję kierownika polskiej sekcji Radia Watykańskiego, był korespondentem Soboru Watykańskiego II, współtworzył Muzeum Kopernikańskie w Rzymie”.

Biogram nie ukazuje jednak bogactwa niezwykłej osobowości ojca Tomasza. Ogromna kultura, na którą pracowały pokolenia, wykształcenie, talenty, m.in. muzyczny, niebywała energia i odwaga, a równocześnie głęboka wiara sprawiły, że był on jednym z tych, którzy wypracowali styl pracy duszpasterstw akademickich w Polsce, tak przydatny w czasach PRL. Biografia napisana przez o. Granatowskiego niewątpliwie zachęci do lektury pism o. Rostworowskiego. Mam w bibliotece nabyty w przecenie tom zawierający jego listy, biogramy, artykuły, notatki rekolekcyjne z lat 1940–73 („O Bogu i ludziach”, Rytm 2005). Jestem przekonany, że bez tego rodzaju lektur wiedza o Kościele w Polsce będzie co najmniej uboga, jeśli nie wręcz zniekształcona.


O. Jacek T. Granatowski SJ, Niezwykły człowiek na trudne czasy. Życie i działalność o. Tomasza Rostworowskiego SJ, Warszawa 2011, Narodowe Centrum Kultury.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2012