Reklama

Ładowanie...

Ocalić człowieczeństwo

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Tym razem „Lekcje czytania” zawitały do Wrocławia. Z uczniami Prywatnego Liceum Salezjańskiego im. św. Dominika Savio rozmawialiśmy o „Opowiadaniach kołymskich” Warłama Szałamowa.
Michał Olszewski prowadzi Lekcję czytania we Wrocławiu Fot. ks. Jerzy Babiak
J

Jak ocalić człowieczeństwo w łagrze? Czy można przykładać miarę moralną do czynów człowieka zagrożonego śmiercią głodową? Jak zachowałbym się na jego miejscu i jakie granice przekroczył, żeby przeżyć? Najwięcej kontrowersji wzbudził fragment opowiadania „Mleko skondensowane”, w którym bohater wypija sam dwie puszki mleka, otoczony przez tłum wygłodzonych więźniów. – Literatura łagrowa to dla mnie wstęp do innej, nieznanej logiki myślenia – mówił po spotkaniu Paweł Kolbusz. – Dlaczego po prostu nie zabrali mu tego mleka? Dlaczego stali i patrzyli? – pytał Karol Kotowicz. Spotkanie prowadził Michał Olszewski.

665

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]