Reklama

Ocalić człowieczeństwo

Ocalić człowieczeństwo

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Tym razem „Lekcje czytania” zawitały do Wrocławia. Z uczniami Prywatnego Liceum Salezjańskiego im. św. Dominika Savio rozmawialiśmy o „Opowiadaniach kołymskich” Warłama Szałamowa.
Michał Olszewski prowadzi Lekcję czytania we Wrocławiu Fot. ks. Jerzy Babiak
J

Jak ocalić człowieczeństwo w łagrze? Czy można przykładać miarę moralną do czynów człowieka zagrożonego śmiercią głodową? Jak zachowałbym się na jego miejscu i jakie granice przekroczył, żeby przeżyć? Najwięcej kontrowersji wzbudził fragment opowiadania „Mleko skondensowane”, w którym bohater wypija sam dwie puszki mleka, otoczony przez tłum wygłodzonych więźniów. – Literatura łagrowa to dla mnie wstęp do innej, nieznanej logiki myślenia – mówił po spotkaniu Paweł Kolbusz. – Dlaczego po prostu nie zabrali mu tego mleka? Dlaczego stali i patrzyli? – pytał Karol Kotowicz. Spotkanie prowadził Michał Olszewski.

665

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]