OBRAZ TYGODNIA

28 stycznia – 3 lutego

03.02.2014

Czyta się kilka minut

Ukraina rozmawia i manifestuje. Negocjacje przedstawicieli opozycji (Arsenija Jaceniuka, Witalija Kliczki i Oleha Tiahnyboka) z prezydentem Wiktorem Janukowyczem zakończyły się odrzuceniem przez nich propozycji wejścia do rządu, ale znienawidzony premier Mykoła Azarow podał się do dymisji, a kontrolowany przez Janukowycza parlament wycofał antydemokratyczne ustawy, będące jedną z przyczyn obecnego kryzysu. Na czele rządu stoi dotychczasowy wicepremier Serhij Arbuzow, uważany za zwolennika podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, jednak opozycja wciąż obawia się, że naciskany w tej sprawie przez Moskwę prezydent zdecyduje się na wprowadzenie stanu wyjątkowego i rozwiązania siłowe. O sytuacji na Ukrainie premier Donald Tusk rozmawiał podczas podróży po europejskich stolicach; zarówno w Brukseli, jak też w Paryżu i Berlinie usłyszał, że Kijów wciąż ma możliwość podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.


Słowo Obamy. Prezydent USA w dorocznym orędziu o stanie państwa spróbował odwrócić niekorzystne dla siebie sondaże: w tradycyjnie świetnym retorycznie wystąpieniu zaapelował do podzielonego Kongresu o poparcie działań mających na celu dalsze ożywienie koniunktury – m.in. zwiększenie płacy minimalnej w firmach realizujących rządowe kontrakty.


Rozpędzona gospodarka. GUS poinformował, że wzrost PKB w czwartym kwartale 2013 r. wyniósł 3 proc., a w skali całego roku – 1,6 proc. W ostatnich tygodniach znacząco osłabiła się złotówka (euro kosztuje ok. 4,23 zł), co martwi osoby spłacające kredyty we frankach, ale sprzyja eksporterom.


Trynkiewicz i czas. Rzeszowski sąd otrzymał opinię biegłych psychiatrów i seksuologa na temat kończącego 25-letni wyrok mężczyzny, który w 1988 r. zgwałcił i zabił czterech chłopców. 10 lutego odbędzie się rozprawa, podczas której sędziowie zdecydują, czy Mariusz Trynkiewicz ma trafić do zamkniętego ośrodka „leczniczego” – w przeciwnym razie 11 lutego powinien wyjść na wolność. Tymczasem Fundacja Helsińska zwróciła się do prokuratora generalnego z prośbą o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy, umożliwiającej kierowanie szczególnie groźnych przestępców na „terapię” już po zakończeniu kary.


Śmierć na oddziale, śledztwo w resorcie. Po tym, jak we włocławskim szpitalu zmarły bliźnięta urodzone drogą cesarskiego cięcia, ministerstwo zdrowia przeprowadziło dochodzenie, które wykazało liczne nieprawidłowości w diagnostyce, zaniedbania personelu i braki w dokumentacji tego przypadku. Mocno krytykowany ostatnio minister Bartosz Arłukowicz zlecił kontrolę wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych w Polsce.


Zahartowany towarzysz. Włodzimierz Cimoszewicz zadeklarował, że wycofuje się z polityki i idzie na emeryturę, a Józef Oleksy, że ze względu na zdrowie nie będzie brał udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego: lewicę trzyma w żelaznych rękach szykujący się do współrządzenia w następnej kadencji Leszek Miller. Lider SLD został zaatakowany podczas spotkania w Sieradzu (uderzono go w tył głowy plastikową torebką zawierającą nieznany płyn), co przyjął ze spokojem: jego zdaniem uprawianie polityki po prostu wiąże się z ryzykiem.


Medialny jak Macierewicz. Drugi tydzień z rzędu w prasie pojawiają się informacje o skali destrukcji, której w wywiadzie wojskowym dokonał polityk PiS likwidując struktury WSI. „Gazeta Wyborcza” ujawniła m.in. raport na temat stanu wojskowych służb, który opracowano za czasów ich koordynowania w rządzie Jarosława Kaczyńskiego przez Zbigniewa Wassermanna, a Radosław Sikorski (ówczesny szef MON) – swoje pismo do premiera Kaczyńskiego, w którym informuje, że utracił do Macierewicza zaufanie. Kaczyński wówczas odmówił, co stało się przyczyną dymisji Sikorskiego, obecnie Antoni Macierewicz jest wiceprzewodniczącym PiS.


Okładki z Jarosławem. Tydzień po tym, jak tygodnik „wSieci” umieścił na pierwszej stronie Jarosława Kaczyńskiego, informując, że lider PiS będzie rywalizował z Bronisławem Komorowskim w wyborach prezydenckich, tygodnik „Do Rzeczy” umieścił na pierwszej stronie Jarosława Kaczyńskiego, informując, że lider PiS nie chce kandydować na prezydenta i planuje zostać premierem.


Sekretarz sentymentalny. W Polsce gościł amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel, który oprócz rozmów z politykami i wizyty w bazie w Powidzu, gdzie obserwował polsko-amerykańskie ćwiczenia, był w miejscowości Kiszków, skąd wywodzą się jego przodkowie.


Straty. W wieku 46 lat zmarł wybitny aktor amerykański Philip Seymour Hoffman, a policja poinformowała o znalezieniu przy jego ciele strzykawki z heroiną. W wieku 101 lat zmarła polska aktorka Nina Andrycz.


Reklama bardzo polityczna. Aktorka Scarlett Johansson wywołała skandal, biorąc udział w reklamie napoju gazowanego, którego produkcja odbywa się na zajmowanych przez Izrael terytoriach Zachodniego Brzegu. Johansson straciła m.in. tytuł ambasadora organizacji humanitarnej Oxfam, działającej m.in. na rzecz zamieszkujących Zachodni Brzeg Palestyńczyków.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2014