OBRAZ TYGODNIA

4 – 10 czerwca 2013

11.06.2013

Czyta się kilka minut

Wielki Brat. Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego od kilku lat prowadzi program podsłuchu elektronicznego, pozwalający kontrolować aktywność osób korzystających z usług gigantów internetu, m.in. Microsoftu, Google’a, Skype’a, Apple’a i Facebooka. Informacji na temat zasięgu inwigilacji, obejmującej ponoć wszystko, co umieszczamy w sieci, dostarczył redakcjom „Washington Post” i „Guardiana” zbuntowany oficer wywiadu USA. Wcześniej „Guardian” ujawnił tajny nakaz sądowy dla jednej z amerykańskich sieci komórkowych, zobowiązujący ją do przekazywania Agencji Bezpieczeństwa Narodowego danych o rozmowach wszystkich swoich abonentów.


Turcja: bunt słabnie. Antyrządowe protesty, rozpoczęte po decyzji o likwidacji jednego z parków w Stambule, stają się mniej liczne. Premier Erdoğan wciąż mówi o „ekstremistach” i „prowokatorach”, ale wicepremier Bülent Arinç przeprasza za brutalność tłumiącej manifestacje policji.


Syria Asada. Wojska rządowe odbiły z rąk powstańców strategicznie ważne miasto Al-Kusajr na zachodzie kraju i szala zwycięstwa w wojnie domowej przechyliła się na ich stronę. Dyktatora Syrii wsparli bojownicy Hezbollahu, działającego na terenie sąsiedniego Libanu.


Powodzie w Europie. Gwałtowne ulewy spowodowały wezbranie wód Dunaju i Łaby; straty materialne w Czechach, Niemczech i na Węgrzech mogą być większe niż podczas „powodzi stulecia” w 2002 r. W Polsce doszło do lokalnych podtopień, ale wodę udało się utrzymać w ryzach.


Święto wolności. Podczas obchodów Dnia Wolności i Praw Obywatelskich, ustanowionego w rocznicę wyborów z 1989 r., prezydent Bronisław Komorowski odznaczył twórców, którzy odnieśli sukces w III RP, m.in. piosenkarki Kayah i Katarzynę Nosowską, pianistę Leszka Możdżera, reżysera Grzegorza Jarzynę. Przy okazji przyznał, że sam 4 czerwca nie głosował, bo należał do tej części opozycji, która była sceptyczna wobec porozumień Okrągłego Stołu.


SKOK w tarapatach. Z przygotowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego raportu na temat sytuacji Kas Oszczędnościowo-Kredytowych wynika, że na ich całkowity zysk (250 mln zł w 2012 r.) składa się głównie zarobek dwóch dużych kas, natomiast ze wszystkich 55 aż 44 powinny podjąć działania naprawcze, a 27 zanotowało straty.


Krzyczą „Polska”. W Warszawie odbył się zjazd Ruchu Narodowego. Dobry cytat z jednego z liderów ugrupowania: „Dzieci stalinowskich katów plują na nas w mediach jadem nienawiści, bo walczymy o Polskę dla Polaków”.


PiS bez posła. Przemysław Wipler wystąpił z partii Jarosława Kaczyńskiego, która stała się jego zdaniem zanadto socjalna. Założył – m.in. z Anną Streżyńską, która do niedawna kierowała Urzędem Komunikacji Elektronicznej – stowarzyszenie Republikanie, z którym chciałby wziąć udział w wyborach 2015 r.


Tort w sąd. Zwolennicy Adama Słomki, dawnego polityka KPN, zaatakowali sędzinę, która badała, czy należy zawiesić proces gen. Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci górników z kopalni Wujek: gdy wychodziła z sali rozpraw po zarządzeniu częściowego utajnienia obrad (zamierzała wysłuchać opinii psychiatrów), została zaatakowana tortem.


Kania uniewinniony. Były I sekretarz KC PZPR, ostatni z oskarżonych o udział w grupie przestępczej, która w grudniu 1981 r. wprowadziła w Polsce stan wojenny, został prawomocnie uniewinniony. Sąd Apelacyjny nie miał wątpliwości, że 13 grudnia działano nielegalnie, ale skrytykował jakość przygotowanego przez prokuratorów IPN aktu oskarżenia samego Stanisława Kani.


„Domniemany potencjalny partner”. Tak premier Donald Tusk określił w wywiadzie dla „Polityki” SLD, widząc w partii Leszka Millera ewentualnego koalicjanta. Dodał, że im dłużej jest premierem, tym bardziej staje się socjaldemokratą.


Śmieciowy problem. Wiceprezydent Warszawy stracił stanowisko po tym, jak stolica Polski nie zdołała przygotować się do wchodzącego w życie 1 lipca nowego systemu odbioru śmieci: na skutek protestów kilku firm uczestniczących w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadków, całą procedurę trzeba będzie powtórzyć. Osobistą odpowiedzialność za wdrożenie systemu wzięła teraz na siebie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, ale potrwa to zapewne do końca roku. Podobne opóźnienia mają m.in. Kraków i Poznań.


Równe traktowanie. Po ujawnieniu nagranej na służbowym sprzęcie rozmowy między komendantem wojewódzkim policji w Opolu a jego podwładną, dotyczącej łączących ich kontaktów seksualnych, policjantka została zawieszona w czynnościach służbowych, ma obniżoną pensję i postępowanie dyscyplinarne. Jej kochanek, po „honorowej” dymisji, przeszedł na generalską emeryturę.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2013