OBRAZ TYGODNIA

16 – 22 kwietnia 2013

22.04.2013

Czyta się kilka minut

Rocznica. Minęło 70 lat od wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W uroczystościach rocznicowych wzięli udział prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, oraz jeden z ostatnich żyjących uczestników zrywu Symcha Ratajzer-Rotem „Kazik”, odznaczony przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Kard. Kazimierz Nycz dla oddania hołdu uczestnikom Powstania zarządził bicie w dzwony warszawskich kościołów; nie wszyscy proboszczowie zareagowali pozytywnie na wezwanie metropolity.


Boston: zamach. Trzy osoby zginęły, a sto kilkadziesiąt zostało rannych w zamachu terrorystycznym na mecie miejscowego maratonu – pierwszym na taką skalę udanym ataku bombowym w USA po 11 września. Zamach przeprowadziło za pomocą prymitywnych środków dwóch imigrantów czeczeńskich, braci Carnajew – starszy, 26-letni został zastrzelony, młodszego, 19-latka, udało się ująć po trwającym kilkanaście godzin pościgu, w którego trakcie setkom tysięcy mieszkańców miasta nakazano pozostać w domu.


Królewski pogrzeb. W Londynie odbyło się ostatnie pożegnanie wieloletniej szefowej rządu Wlk. Brytanii Margaret Thatcher. W uroczystościach, które kosztowały 10 mln funtów, wzięła udział m.in. królowa Elżbieta II; lewicowy reżyser Ken Loach powiedział natomiast, że zgodnie z poglądami Żelaznej Damy jej pogrzeb powinno się sprywatyzować, wybierając najtańszą ofertę.


Po Chávezie. Wybory prezydenckie w Wenezueli wygrał z niewielką przewagą polityczny spadkobierca zmarłego przywódcy, Nicolas Maduro. Kandydat opozycji Henrique Capriles Radonski uważa, że głosowanie zostało sfałszowane.


Nie krytykuj Kremla. Przed sądem w Kirowie rozpoczął się proces walczącego z korupcją i nadużyciami władzy prawnika i blogera Aleksieja Nawalnego. Jeden z najbardziej znanych dziś rosyjskich opozycjonistów sam został oskarżony o korupcję i malwersacje.


Wyrok za Grudzień. Stanisław Kociołek, w 1970 r. wicepremier, należący do lokalnego sztabu decydującego o pacyfikacji Gdańska, został uniewinniony; dwaj dowódcy wojskowi otrzymali wyroki w zawieszeniu. Sąd uznał, że strzelanie do robotników było zbrodnią komunistyczną, decyzja o użyciu broni była bezprawna i przestępcza, jednak główni odpowiedzialni za śmierć 45 osób (m.in. I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka i jego prawa ręka Zenon Kliszko) nie żyją; ówczesny minister obrony Wojciech Jaruzelski nie stanął przed sądem ze względu na stan zdrowia.


Dymisja za rurę. Z przegotowanego przez szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza raportu wynika, że o podpisaniu przez spółkę EuroPolGaz z rosyjskim Gazpromem memorandum w sprawie budowy przez Polskę omijającego Ukrainę rurociągu wiedziały władze PGNiG, które nie przekazały informacji na ten temat ministerstwu skarbu. Za brak odpowiedniego nadzoru nad spółkami skarbu państwa premier Tusk odwołał szefa tego resortu Mikołaja Budzanowskiego – nowym ministrem został pracujący wcześniej w MSW i ministerstwie administracji i cyfryzacji Włodzimierz Karpiński.


Deregulacja. Sejm uchwalił przygotowany przez Jarosława Gowina projekt ustawy ułatwiającej dostęp do kilkudziesięciu zawodów, m.in. trenera, taksówkarza, przewodnika turystycznego czy notariusza.


PO w odwrocie. Wybory uzupełniające do Senatu w Rybniku wygrał Bolesław Piecha z PiS. To kolejna w ostatnich dniach prestiżowa porażka PO, której kandydat zajął dopiero 3. miejsce: wcześniej niezadowoleni z reformy czynszów komunalnych mieszkańcy Elbląga odwołali w referendum prezydenta Grzegorza Nowaczyka z Platformy.


Dementi. Wojskowa prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zaprzeczyła ubiegłotygodniowym rewelacjom Antoniego Macierewicza, jakoby przeżyły ją trzy osoby. Z materiału dowodowego wynika jednoznacznie, że ciała wszystkich ofiar znaleziono na miejscu katastrofy, a informacja o odwiezieniu kogokolwiek do szpitala jest wyssana z palca.


Święto wolności. Bronisław Komorowski zaapelował do organizacji pozarządowych i samorządów, by 4 czerwca, w rocznicę wyborów, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce, włączyły się w przygotowania wspólnych obchodów. „W tę ważną rocznicę spotkajmy się i wznieśmy toast za naszą wolność” – wezwał prezydent.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17-18/2013