OBRAZ TYGODNIA

29 stycznia – 4 lutego 2013

04.02.2013

Czyta się kilka minut

Bruksela grozi. Komisja Europejska zamroziła wypłatę 3,5 mld euro dotacji na budowę polskich dróg do czasu wyjaśnienia podejrzeń o zmowę firm zaangażowanych w niektóre inwestycje. Polskie władze są zdziwione ostrą reakcją i momentem, w którym miała miejsce (w sprawie nieprawidłowości sprzed kilku lat śledztwo prowadziła ABW, zarzuty postawiono menedżerom 10 firm budowlanych, a o podejrzeniach informowano przedstawicieli UE już w 2010 r.); niektórzy komentatorzy są zdania, że interwencja KE jest elementem „strategii negocjacyjnej” przed zbliżającym się szczytem Unii, mającym zdecydować o budżecie wspólnoty na lata 2014–2020.


Po burzy. Donald Tusk oświadczył, że przyjął do wiadomości wyjaśnienia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie jego „niezbyt fortunnego sposobu komunikowania własnych poglądów” na temat niekonstytucyjności projektów ustaw o związkach partnerskich (wcześniej ostro na temat postawy Gowina wypowiadał się m.in. szef klubu Platformy Rafał Grupiński). Nieoficjalnie wiadomo, że podczas posiedzenia rządu premier skrytykował ministra, który przepraszał i zapewniał, że nie zamierzał wywoływać politycznego kryzysu. Prezydent Komorowski proponuje, żeby kwestię związków partnerskich rozwiązać przez nowelizację obecnych ustaw; 70 proc. badanych przez TOK FM jest przeciwnych tworzeniu nowego prawa.


Grodzka dzieli. Ruch Palikota zgłosił kandydaturę transseksualnej posłanki Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu. Posłowie prawicy deklarują, że będą głosować przeciwko, i proponują w zamian Ludwika Dorna, PO deklaruje, że nie będzie przeszkadzać Ruchowi Palikota w zmianie przedstawiciela w prezydium Sejmu (Grodzka miałaby zająć miejsce Wandy Nowickiej, dla której Ruch Palikota wycofał poparcie).


„Małżeństwo dla wszystkich”. Francuski parlament rozpoczął prace nad ustawą przyznającą parom homoseksualnym status małżeństwa, łącznie z prawem do adopcji dzieci. Przeciwko tym zmianom na ulicach Paryża demonstrowało kilkaset tysięcy ludzi. Większość krajów UE uznaje prawnie związki homoseksualne, w sześciu geje i lesbijki mogą wziąć ślub i adoptować dzieci.


Hiszpania: pieniądze władzy. Dziennik „El Pais” ujawnił tajne notatki księgowego rządzącej Partii Ludowej, z których wynika, że jej liderzy przez lata otrzymywali nielegalne wynagrodzenia od prywatnych sponsorów. Wymieniany w dokumentach premier Mariano Rajoy zaprzecza, by brał „lewe pieniądze”, ale poparcie dla jego partii – wprowadzającej skądinąd drakoński plan oszczędności w zmagającym się z kryzysem kraju – wyraźnie spadło.


Egipt się burzy. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i wprowadzenie stanu wyjątkowego w kilku miastach to efekt zamieszek, które wybuchły w Egipcie dwa lata po demokratycznej rewolucji. Policję do tłumienia demonstracji wysłał nowy prezydent-islamista Muhammad Mursi. W sprawie sytuacji w kraju głos zabrali wojskowi, przestrzegając, że Egipt znalazł się na krawędzi rozpadu.


Postępy w Mali. Żołnierze francuscy, prowadzący operację przeciwko kontrolującym północną część kraju zbrojnym islamistom, opanowali m.in. miasto Timbuktu. Do Mali ma trafić misja szkoleniowa polskiego wojska.


Smoleńsk: wyjaśnienia. W siedzibie „Gazety Wyborczej” z publicznością spotkali się eksperci Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, którzy uczestniczyli w pracach komisji Millera. Odpowiadali na pytania, m.in. zwolenników tezy o zamachu, broniąc swojej wersji wydarzeń.


PSL-PJN. Partie Janusza Piechocińskiego i Pawła Kowala rozpoczęły prace nad stworzeniem wspólnej platformy programowej, za którą pójdzie najprawdopodobniej tworzenie wspólnej listy wyborczej do Parlamentu Europejskiego.


Bez pracy. Sezonowe spowolnienie powoduje, że zimą bez pracy będzie 2,4 mln Polaków – 14,5 proc., czyli najwięcej od 6 lat. Cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci uważają, że sytuacja poprawi się w drugiej połowie 2013 roku, a w grudniu spadnie poniżej 14 proc.


Karta Nauczyciela do reformy. Ministerstwo edukacji ogłosiło propozycje zmian w ustawie regulującej zasady pracy nauczycieli, zmierzające m.in. do skrócenia ich urlopu o tydzień (w czasie ferii zimowych musieliby np. pełnić dyżury, zajmując się uczniami, którzy nie wyjechali). W propozycjach nie ma mowy o wydłużeniu czasu pracy, zmianie systemu wynagradzania czy ograniczeniu liczby osób korzystających z przywilejów, czego domagały się próbujące racjonalizować wydatki na oświatę samorządy.


Rewolucja w sporcie. Minister Joanna Mucha przedstawiła listę dyscyplin, które będą miały pierwszeństwo w wydatkach państwa na szkolenie, inwestycje i programy upowszechniania. Najmocniej wspierane pozostaną związki lekkoatletyczny, wioślarski i kajakarski, drastycznie obcięto wsparcie dla boksu i pięcioboju nowoczesnego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2013