OBRAZ TYGODNIA

8 – 14 stycznia 2013

14.01.2013

Czyta się kilka minut

Orkiestra po raz 21. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka kwestowała na ratowanie dzieci i – po raz pierwszy w swojej historii – godną opiekę medyczną dla seniorów. Dzień po finale na kontach Orkiestry było blisko 40 mln zł.


Wojna o fotoradary. Przygotowany przez rząd Narodowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zakłada m.in. odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy dwukrotnie przekroczyli limit prędkości w terenie zabudowanym, oraz wprowadzenie obowiązku ustąpienia miejsca pieszemu, który stanie przy przejściu. W tym roku liczba działających w Polsce fotoradarów ma wzrosnąć z 315 do 475; 29 urządzeń będzie mierzyć prędkość przejazdu na wybranych odcinkach dróg. Ujawnienie tych planów wywołało burzę i kpiny w mediach; jednym z najgłośniej nawołujących do lekceważenia nowych przepisów był redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis.


Sędzia i politycy. Obszerne uzasadnienie wyroku skazującego dr. Mirosława G., kardiochirurga z warszawskiego szpitala MSWiA, na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę za przyjmowanie łapówek zawierało krytykę postępowania CBA w tej sprawie – a zwłaszcza porównanie nocnych przesłuchań z „czasami najgłębszego stalinizmu”, co wywołało falę krytyki ze strony polityków i publicystów związanych z obozem IV RP. Sędzia, na prośbę przełożonych, powstrzymuje się od publicznych wypowiedzi (ale składa do szefów CBA i prokuratury zawiadomienie o „rażącym naruszeniu procedur” przez te instytucje); w obronie jego stanowiska staje Krajowa Rada Sądownictwa, przypominając, że rolą sądu jest „wymierzanie sprawiedliwości i uzasadnianie orzeczeń w taki sposób, by były zrozumiałe nie tylko dla stron, ale również dla opinii publicznej”.


Komisja majątkowa: będzie proces. Pięciu oskarżonych o nieprawidłowości i korupcję członków instytucji oddającej Kościołowi majątek odebrany w czasach PRL (lub przyznającej mu rekompensaty) stanie przed sądem. Domagający się umorzenia sprawy adwokaci argumentowali, że nie chodzi o funkcjonariuszy publicznych.


Giertych kontra Rydzyk. Były wicepremier w rządzie PiS i były przywódca Ligi Polskich Rodzin domaga się od TV Trwam przeprosin za „kłamliwe pomówienie”, jakoby zmienił poglądy w sprawie in vitro, związków homoseksualnych czy ochrony życia. W liście do prowincjała redemptorystów Roman Giertych ujawnia, że w sporze LPR-PiS o zaostrzenie prawa aborcyjnego o. Rydzyk miał popierać bardziej liberalny PiS, bo negocjował z jego liderami „wielomilionowe kontrakty rządowe na inwestycje geotermalne”.


PSL-PJN. Janusz Piechociński i Paweł Kowal mówią o szansie na połączenie obu partii; na razie bardziej prawdopodobny wydaje się start kilku polityków PJN, np. Pawła Kowala czy Pawła Poncyljusza, z list PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Klub parlamentarny PSL zasilił tymczasem poseł Andrzej Dąbrowski, dotąd reprezentujący Solidarną Polskę.


Śmierć reformatora. W wieku 65 lat zmarł prof. Michał Kulesza, prawnik, współtwórca polskiej reformy samorządowej.


Lenin w reklamie. Po fali protestów sieć telefonii komórkowej Heyah zrezygnowała z posługiwania się wizerunkiem przywódcy bolszewickiej Rosji w celu skłonienia swoich klientów do skorzystania z „rewolucyjnej” oferty.


Kwaśniewski i Kazachstan. Tydzień po tym, jak „Gazeta Wyborcza” napisała, że były prezydent zasiada w radzie doradców jednego z najbogatszych Polaków Jana Kulczyka, ujawniła, że pobiera także wynagrodzenie od dyktatora Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, któremu doradza na temat sposobów modernizowania kraju.


Czechy wybierają prezydenta: do drugiej tury powszechnego głosowania weszli: były socjaldemokratyczny premier Milosz Zeman oraz obecny minister spraw zagranicznych, arystokrata Karel Schwarzenberg.


Interwencja w Mali. Francuskie siły powietrzne, wspierane przez lokalną armię rządową, zaatakowały talibów, kontrolujących północną część kraju i ściągających na swój teren radykalnych islamistów z Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy.


Indie po wstrząsie. Po śmierci zgwałconej i wyrzuconej z autobusu studentki rząd zaproponował zmiany w prawie: sprawcy po skończeniu 15 lat mają być traktowani jak dorośli, ich dane będą publikowane w internecie, zwiększona zostanie również obecność policji w miejscach publicznych. W stanie Pendżab aresztowano tymczasem kolejną szóstkę mężczyzn, oskarżonych o gwałt na podróżującej samotnie kobiecie.


Strajk w Chinach. Redakcja kantońskiego „Tygodnika Południowego” na kilka dni przerwała pracę, protestując przeciwko cenzurze. Wydawanie pisma wznowiono po negocjacjach z nadzorującym je wydziałem propagandy, wcześniej pod siedzibą redakcji poparcie dla jej protestu manifestowali czytelnicy, a także wiele osobistości chińskiego życia publicznego.


Złota piłka. Laureatem nagrody dla najlepszego piłkarza świata został – czwarty raz z rzędu, co jest rekordem – Argentyńczyk Leo Messi, który w 69 rozegranych w 2012 r. meczach w klubie i reprezentacji zdobył 91 goli. Za najlepszą piłkarkę uznano Amerykankę Abby Wambach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 03/2013