OBRAZ TYGODNIA

4 – 10 grudnia 2012

17.12.2012

Czyta się kilka minut

Tragedia w Newtown. 20-letni szaleniec uzbrojony w karabin maszynowy zastrzelił własną matkę, potem wtargnął do szkoły podstawowej w miasteczku leżącym w stanie Connecticut i zamordował 26 osób, w tym 20 dzieci, a następnie popełnił samobójstwo. Jedna z nauczycielek zginęła, zasłaniając uczniów własnym ciałem. W amerykańskich mediach wróciła dyskusja na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni.


Dwie prędkości. Przywódcy UE porozumieli się w kwestii wspólnego nadzoru bankowego, który od 2014 r. obejmie ok. 150-200 największych banków kontynentu. Kraje spoza strefy euro mogą przystąpić do niego dobrowolnie, bez prawa głosu w Radzie Prezesów odpowiedzialnego za kontrolę banków Europejskiego Banku Centralnego, ale z prawem głosu w jego Radzie Nadzorców. Premier Donald Tusk zapowiedział, że zrobimy to po konsultacjach z instytucjami odpowiedzialnymi za polski sektor finansowy; rząd, w obliczu przyspieszenia procesu integracji eurolandu, zapowiada również rozpoczęcie debaty na temat wejścia naszego kraju do strefy ¬euro – nie zamierza jednak organizować referendum w tej sprawie. Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz mówi, że Polska powinna wejść do strefy euro w 2017 r.


Sieć w sieci. Podczas zorganizowanego w Dubaju szczytu państw zrzeszonych w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym (agendy ONZ) nie doszło do uzgodnienia treści traktatu, który miałby regulować sposób świadczenia usług na tym rynku – rozmowy na jego temat zakończyły się fiaskiem w związku z naciskami Rosji, Chin, krajów arabskich i afrykańskich na ograniczenie wolności wypowiedzi i anonimowości w internecie.


Co z tym wrakiem. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zwrócił się o pomoc w odzyskaniu szczątków Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton. Opozycja skrytykowała ministra za narażanie kraju na śmieszność, bo pani Ashton w tej sprawie nie ma wielkich możliwości działania, a Moskwa wyraziła „skrajne zdumienie”. MSZ zwraca uwagę, że Rosjanie mogą trzymać wrak do czasu, gdy nie skończy się ich śledztwo w sprawie katastrofy.


Stan wojenny. Większość mediów obśmiała wyrwany z kontekstu fragment wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla „Gazety Polskiej”, z którego miało rzekomo wynikać, że przebywający wówczas na wolności przyszły lider PiS był w sytuacji dużo gorszej niż internowani. 13 grudnia Kaczyński poprowadził w Warszawie marsz pamięci, w którym mimo mrozu wzięło udział ok. 10 tys. osób. „13 grudnia to haniebna data, nie ma czego świętować” – powiedział prezydent Komorowski podczas wizyty w areszcie śledczym w Białołęce, gdzie – wraz z innymi opozycjonistami – osadzono go 31 lat wcześniej.


Kłopot pałacu sprawiedliwości. Protestująca przeciwko reformom Jarosława Gowina grupa sędziów z likwidowanych niewielkich sądów, którzy po zmianach mieliby dojeżdżać do pracy w innych placówkach, prosi o przeniesienie w stan spoczynku. Środowisko wzburzył również werdykt Trybunału Konstytucyjnego, uznający zamrożenie jego wynagrodzeń za zgodne z ustawą zasadniczą.


Kryzys w motoryzacji. Rząd zadeklarował, że nie będzie wspierał sprzedaży nowych aut, ale przekaże General Motors kwotę 15 mln zł na inwestycje w gliwickiej fabryce, gdzie ma być produkowany nowy model Astry i powstanie 150 miejsc pracy; jednocześnie poinformowano, że w Tychach Fiat zwolni 1500 osób. Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział rozmowy z właścicielem fabryki o ograniczeniu planowanych redukcji; chce także pomóc w zatrudnianiu zwalnianych robotników na terenie Czech.


Śląski chaos kolejowy. Po przejęciu przewozów regionalnych w regionie przez spółkę Koleje Śląskie, podlegającą marszałkowi województwa śląskiego, na dworcach zapanował bałagan: pociągi odwoływano, rozkład jazdy się zmieniał, składy przyjeżdżały opóźnione. „Mieliśmy do czynienia z ludzkimi błędami” – ogłosił marszałek województwa Adam Matusewicz, zapowiadając zmiany w zarządzie Kolei Śląskich. Prezes spółki podał się do dymisji.


Braun pod lupą. Stołeczna prokuratora wszczęła śledztwo w sprawie publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni przez autora filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna, który podczas publicznej dyskusji mówił o „wyprawianiu na tamten świat” dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i TVN.


Bezpieczniejsze stadiony. Z raportu Komendy Głównej Policji, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że w 2012 r. odnotowano o 230 incydentów mniej niż w poprzednim. Na zabezpieczenie meczów tylko w pierwszym półroczu policja wydała 26 mln zł.


Prezydent o krzyżu w Sejmie. „Zgadzam się z ks. Bonieckim, że krzyż powinien łączyć Polaków, a nie dzielić – powiedział Bronisław Komorowski w wywiadzie dla Onetu. – I dlatego, choć nie podobał mi się sposób powieszenia ukradkiem krzyża w Sejmie przed wielu już laty, tak nie podoba mi się dzisiaj kwestionowanie faktu, że jest na sali posiedzeń”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 52-53/2012