OBRAZ TYGODNIA

21 - 27 lutego 2012

27.02.2012

Czyta się kilka minut

Sto dni rządu. W związku z kiepskimi wynikami sondaży premier Donald Tusk zarządził przegląd podległych mu resortów i serię spotkań z poszczególnymi ministrami. Coraz wyraźniej ujawniają się różnice w łonie koalicji rządowej – PSL chce opóźnić forsowaną przez PO reformę emerytalną i utrzymać wcześniejsze przechodzenie kobiet na emeryturę.

Warszawa ma być liderem. Według prognoz Komisji Europejskiej wzrost gospodarczy w Polsce ma wynieść 2,5 proc. PKB – tyle, ile prognozuje także polski rząd. O skali kryzysu w całej Europie świadczy fakt, że jest to najlepszy wynik w UE (powyżej 2 proc., oprócz Polski, wzrosną tylko gospodarki Litwy i Łotwy).

Grecja na kroplówce. Ministrowie finansów państw strefy euro zatwierdzili kolejną transzę pomocy dla pogrążonego w kryzysie kraju: ceną za 130 mld euro wsparcia była zgoda na kolejne drastyczne cięcia w greckim budżecie – ich wartość to ok. 3,3 mld euro.

Syria pod bombami. Prezydent Baszir al-Asad od 11 miesięcy usiłuje stłumić protesty rodaków domagających się jego ustąpienia i demokratyzacji kraju. Według obserwatorów ONZ w krwawych pacyfikacjach dokonywanych przez wojsko i siły bezpieczeństwa zginęło już 8 tys. osób – w minionym tygodniu wśród ofiar znaleźli się znani zachodni dziennikarze, Amerykanka Marie Colvin i Francuz Remi Ochlik, telewizja CNN pokazała zaś film przedstawiający ostatnie minuty życia dwuletniego dziecka w bombardowanym przez reżim mieście Homs. Wspólnota międzynarodowa domaga się od syryjskiego prezydenta powstrzymania rozlewu krwi i wpuszczenia organizacji humanitarnych.

Droga ropa. Rosnące napięcie między kontynuującym program atomowy Iranem a krajami Zachodu winduje ceny ropy na świecie: jej baryłka kosztuje 125 dolarów, najwięcej od 10 miesięcy.

Gauck będzie prezydentem Niemiec. Kandydaturę 72-letniego byłego pastora i szefa Urzędu ds. Akt Stasi (tajnej policji w komunistycznej NRD) poparło 5 z 6 zasiadających w parlamencie partii, więc jego wybór będzie formalnością. Joachim Gauck zastąpi Christiana Wulffa, który podał się do dymisji w związku z oskarżeniami o niejasne powiązania z biznesem.

Bezkarny Berlusconi. Sąd w Mediolanie uznał, że korupcyjne zarzuty pod adresem byłego premiera, związane z tzw. aferą Fininvestu, przedawniły się. To już 25. proces Silvio Berlusconiego zakończony uniewinnieniem bądź orzeczeniem o przedawnieniu.

DSK zatrzymany. Były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn, aresztowany przed 10 miesiącami w Nowym Jorku pod zarzutem usiłowania gwałtu (czemu ostatecznie sąd nie dał wiary), tym razem jest podejrzany o współudział w stręczycielstwie i malwersacjach finansowych.

Koniec z „panienką”. Francuskie feministki, które od kilku miesięcy prowadziły kampanię przeciwko archaicznemu stosowaniu rozróżnienia między „madame” i „mademoiselle”, wymusiły zmiany w przepisach: w urzędach i dokumentach francuskich władz wszystkie kobiety będą odtąd określane jako „madame”.

Dziurawe autostrady. Na budowanej w pośpiechu, żeby zdążyć przed mistrzostwami Europy, autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą pojawiły się szczeliny w asfalcie. Rząd przyjął tymczasem projekt przepisów o „przejezdności” dróg: ze względu na „ważny interes państwa” weszłyby w życie bez vacatio legis i obowiązywały przez kilka miesięcy po to, żeby umożliwić udającym się na mecze kibicom jazdę po autostradach oficjalnie jeszcze nieoddanych do użytku.

Sędzia ujawnił dane świadka. Podejrzany o serię podpaleń w Warszawie 23-letni Jacek T. poznał nazwisko osoby, która obciążyła go w zeznaniach. Prowadząca sprawę odczytała je z uzasadnienia o rezygnacji z zastosowania wobec podejrzanego aresztu tymczasowego.

Masoni na Wielki Post. Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście do wiernych na rozpoczęcie Wielkiego Postu wyraził ubolewanie z powodu faktu, że „Kościół jest planowo atakowany” przez „różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie”. Zauważył również, że instytucje rządowe, „niby promując pluralizm medialny, ostatnio zdyskryminowały katolicką telewizję, co na szczęście budzi świadomość narodu” (w obronie Telewizji Trwam, która nie dostała koncesji, zezwalającej na nadawanie za pośrednictwem multipleksów telewizji cyfrowej, zebrano już ponoć 1,4 mln podpisów, choć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji twierdzi, że otrzymała ich znacznie mniej).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2012