Reklama

Oblicza chińskiej wiary

Oblicza chińskiej wiary

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Choć już dawno miał ją zastąpić komunizm, zainteresowanie religią w Chinach stale rośnie. Jaką rolę odgrywa ona w życiu zwykłych ludzi?
Najmłodsi katolicy Państwa Środka podczas letniej oazy w Pekinie, sierpień 2014 r. Fot. Kevin Frayer / GETTY IMAGES
C

Chińska religijność ma dziś różne oblicza: od wiary głębokiej, przekazywanej przez pokolenia, oraz świątyń będących żywymi centrami społeczności, aż po kółka biblijne spotykające się w restauracjach KFC lub ciekawskich mieszkańców Pekinu, którzy idą na pasterkę, by zobaczyć coś egzotycznego. Od buddyzmu tybetańskiego, będącego częścią etnicznej i politycznej tożsamości, aż po atrakcje turystyczne jak Shangri-La (tybetańskie miasteczko, wzorowane na mitycznej dolinie z powieści Jamesa Hiltona) lub słynny klasztor Shaolin, znany dziś głównie z interesów na giełdzie i jako kuźnia aktorów sztuk walki. I choć wachlarz możliwości jest obszerny, istotne jest to, że wiara w Chinach nie tylko istnieje, ale jest coraz wyraźniej obecna.

Odpowiedź na niepewność

– Ludzie zwracają się ku wierze z różnych powodów, w zależności od osobistej sytuacji i doświadczeń. A...

12282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]