Reklama

Obłąkalia

Obłąkalia

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Maciej Sieńczyk maniacko zbiera odpady rzeczywistości. To z nich wysnuwa swoją opowieść o wielkiej, wszechobecnej przeciętności.
Maciej Sieńczyk, ilustracja z książki „Wśród przyjaciół”
Z

Zbieractwo w XXI w. nie ma najlepszej prasy. Na jedną historię kolekcjonerskiego sukcesu przypadają dziesiątki ludzi, którzy całkowicie stracili kontrolę nad swoją pasją. Wegetując w zagraconych starzyzną mieszkaniach, w najlepszym wypadku doczekują się etykietek „ekscentryków”. Najczęściej jednak mówi się o nich „śmieciarze”, a ich kolekcje likwiduje się ze wstrętem, wymachując sztandarami higieny i dbałości o zdrowie.
Na szczęście niektórym „śmieciarzom” udaje się umknąć przed czujnym wzrokiem zwolenników sterylnego porządku i czystości, a jeśli poświęcimy choć chwilę na wysłuchanie ich opowieści, okazuje się, że widzą rzeczywistość jak nikt inny. Maciej Sieńczyk pod wieloma względami wydaje się śmieciarzem wręcz idealnym: zbiera wszystko – szpargały, zdjęcia, sztukę, sny, opowieści, ludzi – i od lat przekształca swoją kolekcję bezwartościowych kuriozów w opowieści pozbawione...

10270

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]