Reklama

Obcy we własnym kraju

Obcy we własnym kraju

19.06.2016
Czyta się kilka minut
Michał Łuczewski, socjolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II: Dziś wcieleniem polskiego ludu są narodowcy. Jeśli w 1989 r. można było zawrzeć kompromis z komunistami, to dlaczego nie mielibyśmy zawrzeć kompromisu z samymi sobą?
Pierwszomajowy pochód nacjonalistów i reakcja przechodniów, Warszawa 2016 r. Fot. Maciek Markowski / FORUM
M

MIŁADA JĘDRYSIK: Liberalne elity wciąż nie mogą się nadziwić, że wygrało PiS, i nie pojmują, czemu nadal zdecydowanie prowadzi w partyjnych sondażach. Dlaczego to takie trudne do zrozumienia?

MICHAŁ ŁUCZEWSKI: Pierwszy kłopot z polską liberalną inteligencją polega na tym, że jest konserwatywna. A drugi – że o tym nie wie. Powinna się dziwić samej sobie, ale dziwi się wszystkim wokół. Niestety, z tego zdziwienia jakoś nie zrodziła się żadna filozofia. Zdziwienie inteligencji jest raczej znakiem rosnącej dezorientacji w świecie, bo dziwi się już tak od dwóch stuleci. Pod tym względem jest niesłychanie stała i o wiele bardziej konserwatywna niż chłopi czy robotnicy.

Źródło wszystkich naszych dróg możemy znaleźć u Słowackiego. My wszyscy z niego. I Przybyszewski, i Brzozowski, i Gombrowicz, i Rymkiewicz, i Wojtyła. Słowacki opisał „...

21028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]