Reklama

O. Wiśniewski: Nienawiść na ulicach

O. Wiśniewski: Nienawiść na ulicach

13.01.2018
Czyta się kilka minut
Organizatorzy kibicowskich uroczystości na Jasnej Górze mogą nie zdawać sobie sprawy, że uczestnictwa w Eucharystii nie można pogodzić z agresywnym i nienawistnym zachowaniem, ale teologicznie wykształceni ojcowie paulini mają obowiązek ich o tym pouczyć, a nawet zażądać wykluczenia takich zachowań, jeśli chcą zostać przyjęci na Jasnej Górze.
Ubiegłoroczna Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę, 7 stycznia 2017 r. / Fot. MAREK BARCZYNSKI / EASTNEWS
Ubiegłoroczna Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę, 7 stycznia 2017 r. / Fot. MAREK BARCZYNSKI / EASTNEWS
W

W sobotę, w3 stycznia, odbyła się 10. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę pod hasłem „Dla niepodległej!”. Jej główną intencją modlitewną miało być „błaganie za Polskę oraz za kibiców i kluby sportowe”.

W najbliższym numerze „Tygodnika Powszechnego” publikujemy tekst o. Ludwika Wiśniewskiego, w którym  dominikanin pisze:

„Na polskich ulicach i placach, przy różnych okazjach, dają się coraz częściej słyszeć dziwne okrzyki, np.: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Odsunąć żydostwo od władzy”, „Biała siła! Biała rasa!”, „Czysta krew, trzeźwy umysł”, „Europa będzie biała albo bezludna”, „Sieg heil”, „Ku Klux Klan”. Politycy odpowiadający za nasz kraj zdają się patrzeć na grupy wykrzykujące te hasła z przymrużeniem oka, a nawet, jak sądzę, z pewną sympatią. Również wielu duchownych uważa krzyczących za prawdziwych patriotów, na Jasnej Górze przyjmuje się ich z honorami, a podprzeor klasztoru ogłasza: „jesteście bohaterami XXI wieku”. Tak jakby nacjonalizm, antysemityzm i wrogość do obcych nie były śmiertelnymi chorobami; chorobami, których – jak uczy historia XX wieku – nigdy nie wolno lekceważyć.

Nie jestem przeciwnikiem kontaktu księży z takimi grupami, wręcz przeciwnie – tyle że musi to być kontakt w duchu Ewangelii. Organizatorzy kibicowskich uroczystości na Jasnej Górze mogą nie zdawać sobie sprawy, że uczestnictwa w Eucharystii nie można pogodzić z agresywnym i nienawistnym zachowaniem, ale teologicznie wykształceni ojcowie paulini mają obowiązek ich o tym pouczyć, a nawet zażądać wykluczenia takich zachowań, jeśli chcą zostać przyjęci na Jasnej Górze. Podobnie z Marszem Niepodległości, organizowanym pod hasłem „My chcemy Boga”. Jeśli jakaś grupa, organizacja, związek chcą uchodzić za katolickie, winny się wyrzec wrogości i nienawiści. Dlatego kapłanów, którzy tolerują nacjonalizm i wrogość, a tym bardziej tych, którzy je pochwalają, oskarżam: zachowując się w ten sposób, niszczycie chrześcijaństwo i Kościół, i przyczyniacie się do wzrostu sił zagrażających społecznemu pokojowi”.

Tekst o. Ludwika Wiśniewskiego w kolejnym numerze „Tygodnika Powszechnego”, który w kioskach od 17 stycznia.

"Tygodnik" o 30% taniej

Do 16 stycznia w sklepie Publio.pl trwa promocja, dzięki której mogą Państwo kupić wydanie "Tygodnika Powszechnego" na czytniki (epub, mobi, pdf) o 1/3 taniej. Pojedyncze wydanie kosztuje 2,99 zł, kwartalna prenumerata 33,43 zł, roczna prenumerata 114,50 zł. By skorzystać z promocji, proszę kliknąć w tym miejscu.


ZOBACZ TAKŻE:

Autor artykułu

Dominikan, długoletni duszpasterz akademicki. W PRL działacz opozycji antykomunistycznej. Laureat Medalu Świętego Jerzego. Na łamach „Tygodnika Powszechnego” dokonywał wnikliwej diagnozy...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]