Reklama

Nuncjusz odchodzi

Nuncjusz odchodzi

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Na dwa miesiące przed Światowymi Dniami Młodzieży papież mianował dotychczasowego nuncjusza w Polsce abp. Celestina Migliorego nowym nuncjuszem w Rosji.
PAWEŁ MAŁECKI / AGENCJA GAZETA
W

Watykański dyplomata przyznał, że o nominacji dowiedział się już w lutym, podczas spotkania Franciszka z moskiewskim patriarchą Aleksym na Kubie.

Abp Migliore nie był papierowym dyplomatą – aktywnie wpływał na to, co się działo w polskim Kościele. Gdy kilku zajmujących ważne stanowiska w Episkopacie biskupów rozpoczęło wojnę z prezydentem Komorowskim o in vitro, publicznie sugerując, że nie powinien on przystępować do komunii, nuncjusz upomniał ich na forum Episkopatu.

Na czas jego urzędowania w Polsce przypadł okres wymiany znacznej liczby biskupów diecezjalnych – połowa z wszystkich 44 diecezji otrzymała nowych rządców. Przez jego biuro przeszły także 33 nominacje biskupów pomocniczych. Jednak przyglądając się nominacjom, nie można powiedzieć, że Migliore starał się o radykalną zmianę – raczej dążył do stabilizacji. Dlatego konserwatywna Częstochowa otrzymała nieufnie nastawionego do świata abp. Wacława Depę, zaś inne ważne diecezje – gnieźnieńska stolica prymasowska czy osierocona przez abp. Józefa Życińskiego diecezja lubelska – otrzymały biskupów otwartych na dialog ze współczesnością: abp. Wojciecha Polaka i abp. Stanisława Budzika.

Gdy Jan Paweł II w 1989 r. nuncjuszem w Polsce mianował abp. Józefa Kowalczyka, uczynił wyjątek – zasadą jest, że watykański dyplomata nie powinien pochodzić z kraju, do którego jest kierowany, by na jego działalność nie miały wpływu dawne powiązania. Benedykt XVI mianował w 2010 r. nuncjuszem w Polsce Włocha. Dla samego Migliorego nie był to awans – do Warszawy trafił z prestiżowej placówki dyplomatycznej przy ONZ. Było to raczej świadectwo szacunku Benedykta XVI wobec polskiego Kościoła. Papież Franciszek nie darzy polskiego Kościoła taką estymą. Należy się zatem spodziewać nominacji dyplomaty średniego szczebla (w chwili zamykania numeru jeszcze tej nominacji nie było).

Zapytany przez KAI, kto będzie nowym nuncjuszem w Polsce, abp Migliore zażartował: „Po nuncjuszu »migliore«, czyli »lepszym«, może przyjść już tylko »najlepszy«”. Kontekst tego żartu wyjaśnił abp Stanisław Gądecki – gdy w 2010 r. delegacja polskiego Episkopatu witała na lotnisku nowego nuncjusza, ówczesny przewodniczący Episkopatu, abp Józef Michalik, zażartował: „Po dobrym nuncjuszu otrzymaliśmy nuncjusza »migliore«, czyli »lepszego«”. „Migliore” po włosku znaczy także „najlepszy”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kogo by tu papież nie przysłał, polscy biskupi dalej będą po swojemu gdakać. To taka rasa, hodowana przez wieki drogą żmudnych krzyżówek pychy, głupoty, chciwości, hipokryzji, obłudy, zakłamania.

Może gdyby nuncjusz głośno wytknął krnąbność naszej kasty wielebnych różnych nacji to nie dążyli by oni do jawnej schizmy z kościoła rzymskiego. Jakoś nie słyszało się o protestach nuncjusza wobec wyskoków różnych naszych biskupów i innych wszystkowiedzących wielebnych. Nie napomknął o szkodach i zgorszeniach przez nich czynionych. Nie ma co mieć nadzieję, że następca będzie inny.

Po przeczytaniu komentarza Katarzyny Wiśniewskiej (link poniżej łagodzę moje sądy dotyczące Nuncjusza. Może pozostanę przy zdaniu, że słabo było jego wystąpienia słychać w naszym rozwrzeszczanym kraju. http://wyborcza.pl/1,75968,20157457,arcybiskup-migliore-nuncjusz-niewygodny.html#BoxGWImg

Ta wiadomośc jest interesująca, warto ją w skrócie przytoczyć. Otóż wg K. Wiśniewskiej z GW niespodziewane odwołanie nuncjusz Migliore to reakcja Watykanu na nowego ambasadora Polski w Watykanie, mianowanego przez grupę trzymającą władzę po nieoczekiwanym odwołaniu ze stanowiska Piotra Nowiny-Konopki. Na jego miejsce powołany został niejaki Janusz Kotański. Nowy ambasador to przedstawiciel zaangażowanego nurtu patriotycznej poezji polskiej. Oto fragment jednego z jego utworów: +++ "Polaczek 2010 odlewa się odlewa się na zdjęcia umarłych/ rzuca spermą w krzyż/ symuluje kopulację do wtóru maryjnych pieśni/ oblewa wódką kobiety/ jego patroni klepią go za to upierścienioną dłonią po wypasionym czerwonym od śmiechu pysku".+++ I tak oto "dobra zmiana" przekroczyła progi Watykanu.

jak i ogromne zainteresowanie Kościołem z zewnątrz(gdziekolwiek wyznaczalibyśmy jego umowną granicę), pokazuje że on wciąż żyje, i to jeszcze jak żyje! I raczej przeżyje wszystkie "alternatywy" na tej ziemi, aż ogarnie wszystkich ludzi-ale i wtedy dyskusje nie ustaną. Tylko już nikomu na myśl nie przyjdzie żadna schizma. A te które jeszcze trwają od 500 i do 1000 (bez mała) lat, znikną niebawem jako historyczne wspomnienie nieumiejętnej dyskusji pomiedzy chrześcijanami, którzy różnili się, różnią się i różnic się będą, pozostając jednak w istotnej jedności.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]