Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 9/2022
Data wydania:
27.02.2022
Numer wydania:
09
Rok wydania:
2022
Edytorial
Kilka kroków od domu
Ks. Adam Boniecki
Modlimy się za Ciebie, Ukraino. I o mądrą odwagę dla tych, którzy mogą pomóc, by Ciebie przed złym ocalić.
Obraz tygodnia
Protesty przeciwko odwołaniu dyrektora Teatru Słowackiego
Dariusz Kosiński
Decyzja o wszczęciu procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego pod pretekstowymi zarzutami, wśród których szczególnie groteskowy jest ten o naruszaniu…
Pod parasolem Zachodu
Marek Kęskrawiec
,
Wojciech Pięciak
Groźba rosyjskiego najazdu na Ukrainę obudziła w naszym społeczeństwie głęboko ukryte traumy. Zarazem zbliżyła Zachód do polskiej narracji na temat Moskwy.
Towarzyski magiel w cieniu mobbingu
Monika Ochędowska
23 lutego premierę ma nowa książka Karoliny Korwin Piotrowskiej „Wszyscy wiedzieli”. To zbiór kilkunastu rozmów z absolwentami i pedagogami łódzkiej Filmówki…
Papierowy tygrys
Tomasz Bielecki
Zwalczanie reguły „pieniądze za praworządność” jeszcze mocniej zbratało Warszawę z Viktorem Orbánem, oskarżanym o notoryczne nadużycia z funduszami…
Polska aleja tornad
Szymon Malinowski
,
Jacek Taran
SZYMON MALINOWSKI, FIZYK ATMOSFERY: To, że w okresie zimowym mamy epizody silnych wiatrów, jest typowe dla naszej strefy klimatycznej. Dziwi jednak, że trwa to…
Kraj w skrócie
15–21 lutego
Ład zastępczy
Przemysław Wilczyński
Takiej frustracji jeszcze nie widziałam, a zajmuję się tym sektorem od dwóch dekad – mówi „Tygodnikowi” Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej…
Mrożonka wyborcza
MR
Najpierw Lewica. Teraz Platforma Obywatelska. Kolejne partie odważnie postulują zamrożenie stawek WIBOR w umowach kredytów hipotecznych – co stanowi najlepszy…
Francja wycofuje wojska z Mali
WP / FAZ
,
BPB
To nie koniec sprawy księcia Andrzeja
Marcin Żyła
Czekoladowy Bombardier. Historia życia Gaila Halvorsena
WP / FAZ
,
RBB
,
CNN
Prawie 75 lat temu niemcy nazwali go „Candy Bomber”, co można tłumaczyć właśnie jako „Czekoladowy (lub Cukierkowy) Bombardier”. Niewielu ludzi tak bardzo…
Kościół w skrócie
15–21 lutego
Świadectwo krzywdy zamiast mszy
Artur Sporniak
Eucharystia – jak naucza Sobór Watykański II – jest „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego”. Tymczasem w parafii Narodzenia NMP w…
Szeryf w Watykanie
Edward Augustyn
Papież reformuje Kongregację Nauki Wiary odpowiedzialną za czystość doktryny i dyscyplinę w Kościele, do której trafiają m.in. sprawy księży oskarżanych o…
Dominikanie w Polsce: osiem wieków biało-czarnego zakonu
Maciej Müller
Współcześni dominikanie, zamykając w ostatnią sobotę obrady kapituły prowincjalnej, rozpoczęli obchody 800-lecia obecności zakonu w Polsce.
Kultura w skrócie
15–21 lutego
Trzecie wyleczenie z infekcji wirusem HIV
ŁL
15 lutego na konferencji wirusologicznej CROI 2022 ogłoszono trzecie w historii medycyny wyleczenie z infekcji wirusem HIV.
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Atak na Ukrainę
Wojciech Pięciak
Za geopolityczne decyzje Putina rachunek płacą ludzie. Jak ci z miasteczka, które może przejść do historii jako „ukraińskie Gliwice”. Co ich czeka? Co nas…
Cierp, moja śliczna
Anna Łabuszewska
Pod internetową petycją „Nie dla wojny z Ukrainą” podpisało się tylko osiem tysięcy Rosjan. Co poddani Władimira Putina myślą o jego agresywnej polityce?
Pierwszy dzień końca świata
Paweł Pieniążek
Oleh korzysta z aplikacji, w której zapisuje, jak spędza czas. Program pyta go, czy spędził dzień tak, jakby był jego ostatnim. Od niedawna Oleh sam zadaje…
Czytania
Mięso z mlekiem
Małgorzata Kordowicz
„Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku matki jego” – po trzykroć poucza nas Pismo (Wj 23, 19 i 34, 26 oraz Pwt 14, 21; Cylkow). Według rabinów, Tora nie…
Dobrze wykształceni
O. Wacław Oszajca SJ
W księdze Mądrości Syracha czytamy o przesiewaniu omłotu, wypalaniu ceramiki użytkowej, o rozpoznawaniu roślin, ich niezbędności i pożyteczności, wszystko po…
Uzdrowienie
Kard. Grzegorz Ryś
Niedawno Liturgia uczyniła nas świadkami dwóch cudownych uzdrowień dokonanych przez Jezusa – najpierw uzdrowienia głuchoniemego („Effatha!” – zob. Mk 7, 31-37…
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
27 lutego – 6 marca
Kraj
Salony dla świń
Magdalena Kowalczyk
,
Małgorzata Nocuń
MAGDALENA KOWALCZYK z Fundacji Wspomagania Wsi: Patrząc na zjawisko ferm przemysłowych, które jedna po drugiej buduje się w naszym kraju, trudno nie ulec…
Świat się dzieli przez dwa
Jarosław Flis
Poglądy większości Polaków są od lat przechylone w prawą stronę. Niektórzy z nas mają z tym kłopot, oparty na przekonaniu o swej moralnej i intelektualnej…
W sidłach Glapińskiego
Piotr Wójcik
Prezes NBP wciągał Polaków w pułapkę kredytową, obiecując niskie stopy procentowe. Obecnie prowadzi zupełnie odwrotną politykę. To złamanie umowy społecznej.
Wiara
Nie musimy tego robić
Stanisław Zasada
Czy Kościół gdański zrobił wszystko, by stanąć po stronie ofiar seksualnego wykorzystania?
Bóg, legalizm, czary-mary
Piotr Sikora
Uznanie za nieważny chrztu udzielonego przy użyciu nieco zmienionej formuły nie jest decyzją administracyjną. Dotyka fundamentów chrześcijaństwa.
Marzenie o wolności
Marcin Choduń
Chrześcijański Ruch Wyzwolenia od lat walczy na Kubie o pokojowe przejście od dyktatury do demokracji. Czy autorytarną władzę obalą katolicy?
Świat
Przetrwamy i to, synku
Artem Czech
Jeszcze niedawno sądziłem, że nie damy rady stawić temu czoła. Dziś u moich znajomych widzę determinację. Także dzięki pomocy naszych sojuszników.
Sieci Kremla
Catherine Belton
,
Marcin Żyła
CATHERINE BELTON, brytyjska dziennikarka śledcza: Putin rządzi prawie ćwierć wieku. Jeden z jego dawnych sojuszników mówił mi, że prezydent chciałby już odejść…
Irak: Jak miasto dźwignięło się z ruin
Inga Rogg
To optymistyczna historia. Przez długi czas Faludża uchodziła za synonim terroryzmu, a dziś jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Iraku.
Historia
Volksdeutsche z Pomorza
Tomasz Chinciński
80 lat temu okupacyjny namiestnik regionu gdańskiego wezwał wszystkich mieszkańców, by uznali się za członków narodu niemieckiego. Co z tego wynikło?
Nauka
Temat z brodą
Łukasz Jach
Chroni właściciela przed ciosem w szczękę i przydaje mu wojowniczości. W oczach kobiet świadczy o jego dobrym zdrowiu, a nawet schludności – chyba że akurat…
Z oddechem
Dziecko: gatunek Nieznany
Łukasz Najder
W przypływie wspomnień lubiłem zadawać sobie pytanie, dlaczego moi koledzy z łódzkich podwórek, szkoły i boisk tak marnie skończyli.
Kultura
Pan Nicuś i śmierć
Marek Bieńczyk
Od Michela Houellebecqa oczekuje się wieści, w jakim punkcie istnienia ludzkość zachodnia znajdzie się w nieodległej przyszłości. Żaden pisarz tak nie ma. No…
Gry w klasy
Jakub Majmurek
W „Pozłacanym wieku” tworzą się wielkie fortuny, rosną nierówności i społeczne napięcia. Pytania dotyczą roli pieniądza i milionerów w amerykańskiej demokracji.
Depesze ze Starego Świata
Adam Robiński
Patrick Fermor dostaje listy polecające, dzięki którym otwierają się przed nim drzwi dworów i pałaców starych arystokratycznych rodów, będących już tylko…
Losy matek
Anita Piotrowska
Więzy krwi są ważne, jednak w nowym filmie Almodóvara afirmacja rodziny kolejny raz zmienia się w pochwałę postrodziny, obejmującej ciepłym uściskiem cały…
Warto zobaczyć
Między epokami
Lektor
Miała to być historia dla córki, Agnieszki Taborskiej, pisarki i badaczki surrealizmu – notatki sporządzane zrazu „wyłącznie z myślą o niej i tylko dla niej”.…
Felietony
Urząd marzeń | Felieton Doroty Masłowskiej
Dorota Masłowska
Podczas sprzątania znalazłam w domu masę lichych przedmiotów, których jedynym powodem istnienia jest posiadanie logo. Są to parasole, łyżki do butów, notesy,…
Spiskowa żarliwość | Felieton Tomasza Stawiszyńskiego
Tomasz Stawiszyński
Najłatwiej uznać, że wszystko, o czym poniżej mowa – czyli narracja Kentroversy’ego oraz jego licznych poprzedników i równie licznych następców rozsiewających…
Jakby istniała w zły sposób | Felieton Zuzanny Radzik
Zuzanna Radzik
Spotkały się we mnie dwa teksty. To nic specjalnego w sumie, że przekroczyły ocean oraz 142 lata, które je dzielą, i jednocześnie zabrały się za mnie. Rozpięły…
Ostatnia walka Dakotów | Felieton Jana Klaty
Jan Klata
Hokeiści i kibice klubu Frölunda z Göteborga mają problem. Problem noszą centralnie na bluzach: jest to sugestywny frontalny wizerunek tego tam, no, jak to się…
Spod grzyba | Felieton Stanisława Mancewicza
Stanisław Mancewicz
Zanim zakwitnie sto grzybów atomowych, musimy zadać sobie sto pytań. Są one nieco od Sasa do Lasa, ale doprawdy, dziś jest dobra okazja, by pomniemać raczej…
Smaki
Wymiary umiaru
Paweł Bravo
O dziesięć procent ma spaść już w trakcie trzech najbliższych lat spożycie alkoholu w Europie.
Zmysły
Przede mną wszystko
Justyna Kowalczyk-Tekieli
,
Michał Okoński
Mnie jest łatwo, bo jestem sławna i ludzie wiedzą, że nie trzymam języka za zębami. Ale głos wielu bliskich mi kobiet nie zawsze jest traktowany na równi z…