Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 49/2021
Data wydania:
05.12.2021
Numer wydania:
49
Rok wydania:
2021
Edytorial
Jeśli nie są wrogami
Ks. Adam Boniecki
Trzeba zasypywać podziały, opowiadać o szczepionkach wieloma kanałami, szukać porozumienia z liderami środowisk politycznych niechętnych szczepionkom.
Obraz tygodnia
Dlaczego rejestr ciąż miałby pomóc?
Małgorzata Nocuń
Nic dziwnego, że „rejestr ciąż” budzi w kobietach lęk. Obecna władza straciła u wielu z nich zaufanie. Co prawda „rejestr” mógłby odegrać rolę pozytywną, ale…
Inflacja: Rząd nie zasypie dołu, który wykopał
Marek Rabij
Na dniach GUS powinien podać dane o inflacji w listopadzie i wszystko wskazuje na to, że odczyt zdecydowanie przebije próg 7 proc. (w październiku mieliśmy 6,8…
Omikron w ślad za Deltą
Wojciech Pięciak
Świat czeka na wyniki badań nowego wariantu koronawirusa. Europa jest dziś największym światowym ogniskiem pandemii.
„Dziady” i efekt mrożący
Przemysław Wilczyński
Oto do teatru walą tłumy, przedstawienie ma zapewnioną widownię na miesiące, pedagodzy zaś ze zdwojoną werwą szykują się do omawiania spektaklu. Czy…
Jedność droższa niż grzywny
Monika Andruszewska
Około stu Tatarów Krymskich, w tym wiele kobiet, ze świecącymi balonikami w rękach przybyło pod areszt śledczy w okupowanym przez Rosję Symferopolu, by powitać…
Kraj w skrócie
23–29 listopada
Czy presja Zachodu ostudzi zapędy Kremla
Wojciech Konończuk
Napięcie na granicy unijno-białoruskiej nieco spadło, ale za wcześnie, by mówić, że kryzys bliski jest rozwiązania.
Pegasus już nie dla Polski
KĘS
Prokurator Ewa Wrzosek, która prowadziła śledztwo w sprawie „wyborów kopertowych”, otrzymała z firmy Apple ostrzeżenie o cyberataku na jej telefon.
Bliźniaczki
JT
Dwuipółmetrowa rzeźba autorstwa Johna Buckleya stanęła w Braziers Park koło Wallingfordu w Anglii.
Niemcy skręcają w lewo
Łukasz Grajewski
Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), Zieloni i liberałowie z FDP zaprezentowali umowę koalicyjną i podział ministerstw. Do zaprzysiężenia rządu dojdzie w…
Biskupów nikt już nie słucha
Edward Augustyn
Nie pamiętam, kiedy w dyskusji prowadzonej pod egidą polskiego episkopatu padło tak wiele krytycznych słów pod adresem rządu jak na ostatniej debacie na temat…
Nowa książka o nadużyciach w Kościele
Salvatore Cernuzio
,
Edward Augustyn
Dziennikarz Salvatore Cernuzio w wydanej w ubiegłym tygodniu książce „Il velo del silenzio” opisał historie 11 sióstr zakonnych, które doznały przemocy w…
Ukryta droga synodalna
Artur Sporniak
Bp Adrian Galbas zachęca do zapoznania się z informacjami i materiałami synodalnymi na stronach diecezjalnych. Czy można je łatwo znaleźć?
Kościół w skrócie
23–29 listopada
Kultura w skrócie
23–29 listopada
Niewierność albatrosów
Katarzyna Dziadowicz
Wśród albatrosów, żyjących z zasady w monogamicznych parach, może dojść do fali rozwodów. To wynik zmian klimatycznych.
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Szczepieni ze sobą
Michał Bilewicz
,
Michał Kuźmiński
Michał Bilewicz, psycholog społeczny: Emocje są rozchwiane, bo konflikt o szczepienia i obostrzenia toczymy na gruncie moralnym. W takim sporze trudno o…
Wszyscy albo nikt
Marcin Napiórkowski
Debata wokół szczepionek w Polsce zorganizowana jest dziś wokół dylematu „bezpieczeństwo” (szczepić się) czy „wolność” (sprzeciw wobec przymusu szczepień). To…
Czytania
Debora
Małgorzata Kordowicz
Szkoda czasu
O. Wacław Oszajca SJ
Mówimy, że adwent jest radosnym czasem oczekiwania na przyjście Pana, na narodziny Dziecięcia w stajence, w żłóbeczku na sianeczku, a przecież Pan już…
Co się stanie z naszym światem
Kard. Grzegorz Ryś
Wobec wzmagającego się i coraz bardziej rozpanoszonego zła – pytamy z niepokojem: co z nami będzie? Co będzie z naszym światem? Jaki jest jego kres?
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
5 – 12 grudnia
Kraj
Zielony ład nie dotrze nad Wisłę
Karolina Lewicka
Większość Polaków zdaje sobie sprawę z konsekwencji zmian klimatycznych, ale nie poświęci niczego dla ich powstrzymania. Politycy to wiedzą, dlatego coraz…
Złoty na równi pochyłej
Piotr Wójcik
Słaba waluta służyła polskiej gospodarce w trakcie lockdownu i w pierwszych miesiącach po zdjęciu obostrzeń. Dziś już się to nie opłaca, ale brakuje pomysłu,…
Opowiadam Polskę na nowo
Alex Danzig
,
Jacek Taran
Alex Danzig, organizator wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski: Lekcje o zagładzie są bardzo ważne, ale nie można zbudować pamięci tylko na cierpieniu.…
Wiara
Kiedy matkę się krytykuje
Artur Sporniak
Kościół katolicki przypomina dysfunkcyjną rodzinę, która nie potrafi sama siebie uleczyć. Gdzie szukać pomocy?
Koniec katolicyzmu masowego
Piotr Sikora
Najnowsze badania socjologiczne pokazują, że w trakcie pandemii procesy sekularyzacyjne w Polsce znacznie przyspieszyły.
Ostatnie sześć tygodni
Dale Recinella
,
Marta Zdzieborska
Dale Recinella, świecki kapelan czekających na egzekucję: Więźniowie zazwyczaj pytają mnie, czy istnieje życie po śmierci, i chcą wiedzieć, dlaczego wierzę w…
Świat
Tragedia na Kanale
Patrycja Bukalska
Co najmniej 27 osób utonęło podczas próby przeprawienia się z Francji do Wielkiej Brytanii. Większość była Kurdami z Iraku i Iranu.
Stan kryzysowy
Łukasz Grajewski
Czwarta fala pandemii destabilizuje życie w Niemczech. Szpitale są pełne, politycy bezradni, a społeczeństwo podzielone.
Wszystko, co możemy
Marcin Żyła
Najszybciej w świecie chorych na covid przybywa dziś w Słowacji. Właśnie wprowadzono tu twardy lockdown, który dotyczy również osób zaszczepionych.
Buntownicza dusza
Piotr Bernardyn
Do więzienia trafiłaby już za same relacje o pandemii. Jednak komentarze Zhang Zhang miały też polityczny charakter. Została więc przykładnie ukarana.
Słodki chłopak z karabinem
Marta Zdzieborska
Wyrok w sprawie nastolatka, który ponad rok temu zastrzelił dwóch uczestników antypolicyjnych zamieszek, rozpalił w USA spór o rasizm, prawo do samoobrony i do…
Historia
Termopile na Brynowie
Zbigniew Rokita
WYDARZYŁO SIĘ 16 GRUDNIA 1981 r. | Była to największa zbrodnia stanu wojennego. Dziś masakra na Wujku to jedna z niewielu kart polskiej historii wieku XX,…
Nauka
Sto lat, insulino
Anna Bartosik
Jej odkrycie doprowadziło do przełomu w leczeniu cukrzycy i uratowało życie milionów osób. A prace nad metodami wytwarzania insuliny miały również ogromne…
Kultura
Mowa milczenia
Ryszard Krynicki
,
Wojciech Bonowicz
Ryszard Krynicki, poeta: Poezja, czy chce, czy nie, musi próbować odpowiadać na pytania, które stawia sobie religia. Jest językiem, który potrafi –…
Przypadek Lewisa Carrolla
Urszula Pieczek
,
Maciej Topolski
Jak interpretować sztukę, która w czasie powstania nie budziła kontrowersji, a raczej wpisywała się w panujące konwenanse? Czy dzisiaj można jej postawić…
Kto zabił Monicę Lewinsky
Jakub Majmurek
Ta historia była zapowiedzią nowej sfery publicznej, opartej na ciągłym przepływie informacji i dezinformacji w sieci, rozkwitających w niej mediów…
Jajko z niespodzianką
Anita Piotrowska
Od pierwszych minut nowego filmu Wesa Andersona zalewa nas urocze gawędziarstwo wyrażone słowem i obrazem.
Warto zobaczyć
Przekraczanie granicy
Lektor
Felietony
Mikroplanety
Dorota Masłowska
Na rynek trafiają sutereny, mieszkania z roszczeniami, poddasza bez okien albo mikrokombinaty: łóżko z sedesem i pralką. Skrytki na ciało. Naprawdę małe…
Przy kawie
Zuzanna Radzik
Stajemy na stanowiskach. Moim ulubionym jest rozdawanie kawy i herbaty. W pędzie trzystu osób odbierających obiad ten jeden moment pozwala się na chwilę…
Rzeczywistość pod ochroną
Tomasz Stawiszyński
Czy nie powinniśmy pomyśleć o jakiejś formie ochrony tego, co realne? Podobnie jak istnieją ustawy chroniące dziedzictwo naturalne albo zabytki kultury, tak…
Jedyne wyjście
Jan Klata
Natychmiast po odczytaniu „Dziadów” przed Narodowym Słowackim Teatrem w Krakowie należy go zamknąć na cztery spusty i zrobić muzeum, żeby się zaraza nie…
Delirka
Stanisław Mancewicz
Ostatnio władzom szkolnym srodze nie podobają się „Dziady”. Boki można zrywać, gdy się patrzy, jak funkcjonariusze PiS-u rekonstruują historię naszego kraju.
Smaki
Zasada placka
Paweł Bravo
Każdy ze swojego polskiego dzieciństwa wynosi błogie wspomnienia placków ziemniaczanych z cukrem. A to przecież to samo, co latkes, choć w tradycji żydowskiej…
Zmysły
Dzieci mają wychodne
Krzysztof Story
Norwegia ustawowo gwarantuje przedszkolakom cztery godziny dziennie na świeżym powietrzu. W Czechach powstało ostatnio ponad dwieście leśnych przedszkoli. W…