Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 49/2019
Data wydania:
08.12.2019
Numer wydania:
49
Rok wydania:
2019
Edytorial
Myśli na nowy (kościelny) rok
Ks. Adam Boniecki
O Adwencie pięknie i głęboko napisał już w poprzednim numerze nasz teolog Piotr Sikora. Jednak nawet on nad jedną intrygującą kwestią przeszedł do porządku…
Obraz tygodnia
Ciemne energie i latający dywan
Monika Ochędowska
"Dość litości dla przemocowych gości!” – krzyczeli protestujący przeciwko spotkaniu z Romanem Polańskim studenci łódzkiej filmówki. Mimo że reżyser w ostatnim…
Najwyższa Izba Kompromitacji
Andrzej Stankiewicz
Trudno ocenić, co bardziej pogrąża państwo PiS: czy to, jak powoływano szefa NIK, czy to, jak się go próbuje – na razie bez skutku – wyrzucić.
Śmierć bezdomnych: NFZ zawiadamia prokuraturę
Przemysław Wilczyński
– To przełomowy moment. Utwierdzający mnie w przekonaniu, że walka miała sens. Że mała organizacja nie jest bez szans w zderzeniu z systemem.
Recenzja prokuratorska
Dariusz Kosiński
Decyzja prokuratury katowickiej, która umorzyła śledztwo w sprawie demonstracji nacjonalistów wieszających portrety europosłów PO „na konstrukcjach…
Polska będzie mniej pomagać
Marcin Żyła
Na przedwyborczych, kosztownych dla państwa obietnicach wcześniejszych emerytur czy 500 plus dla pierwszego dziecka stracą ofiary wojen i katastrof naturalnych…
Kraj w skrócie
25 listopada – 1 grudnia
W Iraku znów niespokojnie
ŻyM
Zielone początki Ursuli von der Leyen
Paweł Bravo
Od samego początku nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej obiecywała szybkie przedstawienie ambitnego pakietu przepisów i programów na rzecz środowiska.
Noblowski wybielacz
Marek Rabij
10 grudnia przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze stanie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.
Przed wyborami Trump pozuje na obrońcę żołnierzy
Marta Zdzieborska
Przetasowanie w amerykańskiej marynarce wojennej: w wyniku sporu na linii Biały Dom–Pentagon, na wniosek sekretarza obrony dymisję złożył sekretarz US Navy…
Dwa listy, dwa skandale
Edward Augustyn
Abp Stanisław Gądecki opublikował w sobotę list pasterski, w którym przeprasza wiernych za zgorszenie, jakiego dopuścił się jego poprzednik, abp Juliusz Paetz.
Biskup w habicie
Maciej Müller
Belgijski trapista o. Lode Van Hecke przyjmie w lutym sakrę biskupią i obejmie diecezję Gandawy – zdecydował papież Franciszek.
Papież: świat bez broni jądrowej jest możliwy
Marcin Żyła
Papież wezwał w Nagasaki do rezygnacji z posiadania przez państwa broni atomowej, a wydawane na nią pieniądze nazwał obrazą dla Niebios.
Nowe zasady spisywania protokołu przedślubnego
ASk
Od czerwca przyszłego roku obowiązywać będą w Polsce nowe zasady przeprowadzania rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa.
X + Y = Jan Paweł II
Maciej Müller
„Oblicz, ile kremówek zjadł Karol Wojtyła” – oto zadanie dla uczestników matematycznego konkursu dla podstawówek.
Kościół w skrócie
25 listopada – 1 grudnia
Dziwny przypadek Pana T.
Kalina Błażejowska
25 grudnia do kin wejdzie film „Pan T.”: opowieść o ekscentrycznym warszawskim literacie, który samotnie zmaga się ze stalinowskim reżimem.
Nocne życie oceanu
ŁK
Każdej doby miliony morskich stworzeń przemierzają setki metrów na powierzchnię, gdzie po zmroku żywią się planktonem.
Jak zregenerować serce
Michał Świątek
Naukowcy odkryli mechanizm, za sprawą którego komórki macierzyste pomagają leczyć zniszczenia w sercu po zawale.
Do zobaczenia w 2077
Patryk Stanik
Polski CD Projekt współpracuje z Elonem Muskiem?
Kultura w skrócie
25 listopada – 1 grudnia
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Popołudnie chrześcijaństwa
Ks. Tomáš Halík
,
Piotr Sikora
,
Artur Sporniak
Ks. Tomáš Halík, teolog i duszpasterz: Wielu ludzi opuszcza Kościół nie dlatego, że opuszcza Chrystusa, lecz dlatego, że Go w Kościele nie znajduje.
Czytania
Kohelet i czas
Paweł Śpiewak
Medytacja Koheleta nad marnością spotyka się z medytacją nad ludzkim czasem.
Poczęci z miłości
O. Wacław Oszajca SJ
W tym roku w Polsce, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, druga niedziela Adwentu musi ustąpić miejsca…
Podnieś wzrok
Kard. Grzegorz Ryś
W mowie eschatologicznej Pana Jezusa (Łk 21, 5-36) słyszymy: „Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec huku morza…
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
8 – 15 grudnia
Kraj
Koguty zsiadają z koni
Klaus Bachmann
Rezygnacja Donalda Tuska ze startu w wyborach prezydenckich może wyleczyć nas z obezwładniającej tęsknoty za politycznym mesjaszem.
Deklaracja buntu
Adam Robiński
Jeśli chcemy zmusić władzę do ratowania planety, nie ma innego sposobu niż zakłócenie normalnego porządku rzeczy – przekonują działacze ruchu Extinction…
Demokracja w budowie
Mikołaj Lewicki
,
Rafał Woś
Mikołaj Lewicki, socjolog: Wzrost frekwencji w ostatnich wyborach nie jest przypadkiem. To powrót przekonania, że mamy na coś wpływ. Coś od nas zależy.
Wiara
Kasa Watykanu: ostatnia bitwa
Luigi Accattoli
Nie jest prawdą, że Watykan stoi na skraju bankructwa. Prawdą jest, że jego reformy ekonomiczne się nie powiodły. Choć pojawiły się znaki nadziei.
Misje, nie komisje
Bartosz Hlebowicz
Czy jeszcze w tym roku zmieni się całkowicie sposób działania Kościoła? Projekt nowej konstytucji Watykanu pełen jest szlachetnych intencji.
Maaasa cierpliwości
Jan Rybicki
Pewnego dnia zobaczyłem ich, choć mój mózg odmówił przyswojenia tego widoku. Dwóch pod krawatem, w białych koszulach, z podwiniętymi spodniami od garnituru –…
Świat
Uciec od przeznaczenia
Piotr Bernardyn
Najlepsze, co może spotkać Hongkong – i co mieści się w granicach realności – to przedłużenie okresu ochronnego przed ostateczną asymilacją z Chinami.
Jeszcze żyje Ukraina!
Justyna Mielnikiewicz
,
Grażyna Makara
Justyna Mielnikiewicz, fotografka: Mam przekonanie celowości tego, co robię, to jest kwestia odpowiedzialności za historie usłyszane i zobaczone.
Gilotyna nad „Skałą”
Katarzyna Mołoniewicz
To miejsce łączą z Hiszpanią niezliczone zależności. Gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską, rozdzieli je granica. Jak poradzi sobie z tym gospodarka? A…
Historia
Wódz, który nie sprostał wyzwaniu
Tadeusz A. Olszański
Zawierając 100 lat temu sojusz z Polską, Symon Petlura podjął ostatnią próbę ratowania ukraińskiego państwa. Nie udała się – podobnie jak jego wcześniejsze…
Nauka
Demony życia
Ks. Michał Heller
Pojęcie informacji będzie kluczowym elementem nowej fizyki. Takiej, która wyjaśni fenomen życia. Jej cień może już nawet widać na horyzoncie.
Kultura
Najlepsi tracą wszelką wiarę
Anthony McCarten
,
Dagmara Romanowska
Anthony McCarten, scenarzysta filmu „Dwóch papieży”: To wykraczało poza wszelkie granice. Pisać dialogi dla papieży? Żyjących? Co ja wiem? Ale taka jest…
Podpalacz jako strażak
Magdalena Nowicka-Franczak
Jamesem Baldwinem targał dylemat: trwać przy sprawie czarnych czy opisać Amerykę jako całość? Kiedy odkrywa, że te cele się nie wykluczają, musi uznać, że…
Idzie młodość
Piotr Kosiewski
Połączył ich nie tylko bunt wobec systemu nauczania. Nie mniej ważny był sprzeciw wobec sytuacji społecznej i politycznej.
Morskie opowieści
Anita Piotrowska
Nowy film Roberta Eggersa jest równocześnie czarno-białym horrorem, baśnią dla dorosłych, legendą marynistyczną oraz czarną komedią.
Warto zobaczyć w TV
AP
7 – 13 grudnia
Poszerzanie widzenia
MS
„Humanistyka jest niezwykle ważna, dlatego nie możemy funkcjonować w oderwaniu od reszty społeczeństwa” – mówił profesor Grzegorz Ziółkowski, odbierając…
Nieśmiały demon
Lektor
Początek XX wieku, 28-letni inżynier Jōji Kawai poznaje 15-letnią Naomi, kelnerkę z kawiarni w tokijskiej dzielnicy Asakusa.
Felietony
Zapaszki
Anna Dziewit-Meller
Myślę o tym, jak pachną poszczególne pory roku. Przywołując w wyobraźni wiosnę, czuję kwitnące drzewa, latem koszone łąki, jesienią butwiejące liście. A zimą?…
Armagedon
Szymon Hołownia
Moja żona pracuje jakieś 50 kilometrów od miejsca, w którym ja codziennie załatwiam większość swoich zawodowych spraw.
Odpalanie
Wojciech Bonowicz
Przez dwa i pół miesiąca niemal codziennie świeciło słońce.
Souvenir
Jan Klata
Życie w internetach fascynuje do rozpuku, do imentu, do dna den, dbają o to zmyślne demony zwane teraz dla niepoznaki algorytmami.
O zwyczajnej miłości
Stanisław Mancewicz
Parę dni temu wyjęliśmy ze skrzynki pocztowej uroczysty list od firmy dostarczającej usługi telefoniczne. Zaczynał się od wzruszającego dowodu pamięci, jakim…
Smaki
Zanim dopadnie was Neapol
Paweł Bravo
Czasami, gdy idę ulicami Krakowa i gdy wydają mi się szczytem urody i wdzięku, nagle wewnętrzny głos syczy: pod tą powłoką skrywa się Neapol, miasto cienia cię…
Zmysły
Broń masowego wrażenia
Włodek Dembowski „Paprodziad”
,
Adam Robiński
Włodek Dembowski „Paprodziad”, muzyk: Na osiedlu wołali na mnie Liga Ochrony Przyrody. Kiedy ktoś deptał mrówki, wzywałem milicję.
Medal Świętego Jerzego
Popiół na sercu
Barbara Engelking
Studiując Zagładę, dowiedziałam się, że zło jest silniejsze od dobra. I że nie ma sposobu, żeby odmienić przeszłość; że zło, które się stało, jest…