Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 48/2019
Data wydania:
01.12.2019
Numer wydania:
48
Rok wydania:
2019
Edytorial
Oślica, która przemówiła
Ks. Adam Boniecki
Spotkałem się gdzieś z opinią, że zmiany, które w życie zakonów żeńskich wniósł Sobór Watykański II, w Polsce nie nastąpiły.
Obraz tygodnia
W białych rękawiczkach
Marcin Żyła
Dotowana przez Europejczyków libijska straż przybrzeżna handluje ludźmi i w dramatycznych warunkach więzi tysiące migrantów. Właśnie przedłużono z nią…
Wśród jordańskich pasterzy
ŻyM
Atif Alsardi (na zdjęciu z żoną) przed chwilą obejrzał na telefonie zdjęcia z Orawy – bacówki pasterzy i hale pod Babią Górą.
Netanjahu w opałach, Izrael również
Karolina Przewrocka-Aderet
To smutny dzień dla Izraela i dla mnie – mówił prokurator generalny Awiszaj Mandelblit, ogłaszając w ubiegły czwartek decyzję o postawieniu premierowi…
Pożegnanie syreny
MR
Jej pełne nazwisko brzmiało Samdech Reach Botrei Preah Ream Norodom Buppha Devi, ale w Kambodży najczęściej nazywano ją po prostu Księżną (była córką zmarłego…
Rumunia: sukces centroprawicy
Kamil Całus
W drugiej turze wyborów prezydenckich w Rumunii dotychczasowy prezydent Klaus Iohannis uzyskał ok. 66 proc. głosów, odnosząc zdecydowane zwycięstwo nad…
Obywatele popierają ruch demokratyczny
WP / FAZ
,
NZZ
Był to pierwszy tak spokojny weekend w Hongkongu od sześciu miesięcy, tj. od rozpoczęcia protestów przeciw ograniczaniu przez władze w Pekinie hongkońskiej…
Nie było ognia, ale jest dym
Marek Rabij
Stan Nowy Jork pozwał JUUL Labs, największego producenta e-papierosów w USA.
Nielegalne adopcje: rząd mówi „stop”
Anna Wójcik
,
Przemysław Wilczyński
Kraj w skrócie
19–25 listopada
Liczba tygodnia
70 procent
Dżej Dżej na pomoc Schetynie
Andrzej Stankiewicz
Prezydent Poznania nie nadaje się na „zająca” – zawodnika startującego w wyścigu tylko dla zachowania pozorów konkurencji.
Powtarzanie nowych słówek
Paweł Bravo
Premier Morawiecki wiele razy powtarzał w exposé słowo „normalność”. Mogło się wydawać, że PiS zacznie skupiać się np. na normalnym w demokracjach ucieraniu…
Kościół w skrócie
19–25 listopada
Franciszek odwiedził Tajlandię i Japonię
PS
Nieliczni chrześcijanie żyją tam w kulturze ukształtowanej głównie przez buddyzm.
List gończy za biskupem z Watykanu
Edward Augustyn
Kościół zobowiązał się pomagać ofiarom pedofilii
Artur Sporniak
Kultura w skrócie
19–25 listopada
Podwójne kłopoty z Kłopotowskim
Monika Ochędowska
Double trouble (ang. Podwójne Kłopoty) to jedna z postaci dostępnego na Netfliksie animowanego serialu „She-Ra i księżniczki mocy”.
Historia rogów u chrząszczy żukowatych
ŁK
Darwinowska koncepcja „pochodzenia z modyfikacjami” postuluje, że cechy występujące u jednych organizmów pojawiły się u ich przodków w jakiejś wcześniejszej…
Co zabija mieszkańców bogatych państw
Maciej Müller
Będzie żył prawie 81 lat, umrze na zawał albo na raka – mówi o przeciętnym mieszkańcu kraju OECD najnowszy raport „Health at a Glance” nt. ochrony zdrowia.
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Cień sztucznej inteligencji
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Nie jest na razie tym, za co ją bierzemy. A przecenianie inteligencji wszystkich tych lodówek, samochodów i szczoteczek do zębów, do których już przywykliśmy,…
Zapytaliśmy sztuczną inteligencję:kto będzie autorem artykułu napisanego przez AI?
AK
,
WB
Czytania
Co jest dobre dla człowieka
Paweł Śpiewak
To tytułowe pytanie przenika Księgę Koheleta. Swój wykład Kaznodzieja buduje wokół fundamentalnych pojęć: marność, trud, los, mądrość, głupota. Powracają te…
Zacznijmy od końca
O. Wacław Oszajca SJ
Pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok kościelny, nowy czas. Natomiast czytania mszalne mówią o tzw. końcu świata, a więc i czasu.
Owoce Słowa
Kard. Grzegorz Ryś
Liturgia przypomniała nam Jezusową przypowieść o minach (zob. Łk 19, 11-27): pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w podróż, wcześniej dał kilku…
Widzenia
Czytania liturgiczne
1 grudnia – 8 grudnia
Kraj
Trybunalskie zombie
Marcin Matczak
Może w tzw. reformie wymiaru sprawiedliwości władzy chodzi tylko o to, żeby sądy stały się nam niepotrzebne.
Wsi niespokojna
Sylwia Urbańska
,
Katarzyna Kazimierowska
SYLWIA URBAŃSKA, socjolożka: Masowa emigracja Polek z obszarów wiejskich dała okazję do ich emancypacji, której długo w Polsce nie zauważaliśmy.
Dom na krawędzi
Marcin Choduń
Podkrakowska Farma Życia zbudowana przez rodziców dzieci z autyzmem może wkrótce upaść. Jej już dorosłym mieszkańcom pozostanie pobyt na oddziale zamkniętym do…
Wiara
Czas burzy
Ks. Tomáš Halík
MEDAL ŚW. JERZEGO Populistom i nacjonalistom energii dodaje to, co przychodzi z zewnątrz, z historii Kościoła – „katolicyzm bez chrześcijaństwa”.
Módl się, pracuj i myśl
Jerzy Sosnowski
Kobietą Roku ogłosiliśmy ją już raz, i zdania nie zmieniamy. Siostra Małgorzata Borkowska, która właśnie skończyła 80 lat, ma odpowiedź na klerykalizm i męską…
Droga Nadchodzącego
Piotr Sikora
Nowy rok liturgiczny zaczyna się kolejnym Adwentem. Cykliczność i nowość naznacza napięciem czas przeżywany religijnie.
Świat
Ofiary Erdoğana
Inga Rogg
Prezydent Turcji zapowiadał utworzenie w Syrii „strefy bezpieczeństwa”. Osiągnął coś przeciwnego: pozostawieni przez Amerykanów Kurdowie tysiącami porzucili…
Evo, panu już dziękujemy
Doma Matejko
Pierwszy indiański prezydent w kraju, którego prawie dwie trzecie ludności ma takie jak on korzenie, był ikoną lewicy w Ameryce Południowej. Nie sprostał…
Odpowiadaj w języku, w jakim cię pytają
Tadeusz Iwański
Bukowina i Maramuresz – regiony na pograniczu rumuńsko-ukraińskim – stały się celem rosyjskich działań wywrotowych. Obiektem są tamtejsze mniejszości i wierni…
Rosnąca Malezja
Tomasz Augustyniak
Ten kraj się rozrasta, i to dosłownie. Ale mieszkańcy zaczynają sobie zdawać sprawę ze społecznych i ekologicznych kosztów tam, gdzie odbywa się to z…
Historia
Doigrali się
Andrzej Zawistowski
Jesienią 1939 r. sowieccy filmowcy objeżdżali okupowane ziemie II Rzeczypospolitej. Później kręcili filmy, których antybohaterami byli Polacy. Niektóre są do…
Nauka
Groźny jak smog
Agnieszka Kantaruk
Trudno się od niego uwolnić. Trwale, choć powoli dewastuje liczne funkcje organizmu. A przy tym jest powszechnie lekceważony. Naukowcy mówią jasno: musimy…
Chemiczna biblioteka
Marcin Drąg
,
Marcin Bójko
Prof. MARCIN DRĄG, biochemik, laureat Nagrody Naukowej FNP: Chcemy stworzyć narzędzie diagnostyczne dla wielu chorób. Cywilizacyjnych, nowotworów,…
Kultura
Czucie przeciw prawdzie
Marcin Napiórkowski
Oparcie polityki na afektach umożliwia głosowanie nie tylko w oderwaniu od własnych interesów, ale wręcz w jaskrawej sprzeczności z nimi.
Sto lat samotności
Dariusz Kosiński
Złośliwi mówili o nich „klasztorek”, „zakon”, „szkółka”, a niektórzy – „sekta”. Historycy teatru po latach pisali: pierwsze polskie laboratorium teatralne.…
Anty-Narnia
Jakub Majmurek
Philipa Pullmana uznano za krypto-satanistę, autora „czegoś znacznie niebezpieczniejszego niż Harry Potter”. Jednocześnie jego prozy bronił arcybiskup…
Pistolet i zegarek
Anita Piotrowska
De Niro, Pesci i Keitel stają się na powrót krzepkimi żołnierzami mafii. A że czasu oszukać się nie da, ich odmłodzona obecność ma w sobie coś wzruszającego i…
Warto zobaczyć w TV
AP
30 listopada – 6 grudnia
Czułe znaki
Lektor
Zacznijmy od wysokiego tonu: to piękne świadectwo bezinteresownej przyjaźni dwojga poetów.
Felietony
Gadu gadu
Anna Dziewit-Meller
Sto razy trudniejsze
Szymon Hołownia
Wizyty w kilku szkołach średnich, skumulowane w ciągu parunastu dni, pozwoliły mi zajrzeć za horyzont czasu i przekonać się, jak może wyglądać świat za…
W Szwajcarii
Andrzej Stasiuk
Na rogu Freie Strasse i Kaufhausgasse obracał się diabelski młyn. Siąpił deszcz i było rano. Faceci w kapturach sprawdzali urządzenia. Kręciła się pusta…
Czar skojarzeń, urok piękna
Stanisław Mancewicz
Nasze najnowsze spostrzeżenia, będące dowodem postępujących z wiekiem gibkości i rezolutności, obracają się wyłącznie wokół kwestii estetycznych.
Smaki
Słowa roku
Paweł Bravo
Dziesięć tysięcy procent. O tyle – czyli bardziej po ludzku mówiąc: sto razy – skoczyło w mijającym roku użycie wyrażenia climate emergency, co na nasze…
Zmysły
Zażyj tabaki
Dorota Kozińska
Przeurocza starsza pani zagrała kilka dziwnych melodii i kazała mi je powtórzyć. Udało się. Wkrótce potem wyszłam na największą scenę operową świata.
Medal Świętego Jerzego
Pedagogika dla dorosłych
Monika Ochędowska
Za walkę ze smokiem bałwochwalstwa – ks. Tomáš Halík. Za walkę ze smokiem nieczułości i ignorancji – Barbara Engelking. Wręczyliśmy Medale św. Jerzego.
Tygodnik Czytelników
Poprawka z katechezy
Renata Grzegorczykowa
„TP” 44 / 2019
Pieniądze to nie wszystko
Katarzyna Borysewicz
„TP” 47/2019