Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 33/2022
Data wydania:
15.08.2022
Numer wydania:
33
Rok wydania:
2022
Obraz tygodnia
Czy ukraińską armię można krytykować
Marcin Żyła
Amnesty International ogłosiło raport oskarżający ukraińską armię o celowe narażanie życia cywilów oraz łamanie praw i zwyczajów wojny. Na 231 stronach rysuje…
Chryste, fuzji pobłogosław
Maciej Müller
Połączenie Orlenu i Lotosu stało się faktem – ogłosił 1 sierpnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Tego dnia w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, jak doniósł „Fakt…
Pracownicy powiedzieli szefom: „dość”
Marek Kęskrawiec
Supermarkety Biedronki nie będą otwarte w każdą niedzielę pod pozorem działalności kulturalnej, czyli prowadzenia wypożyczalni książek. Pracownicy sieci i …
Tajwan: igranie z ogniem
Piotr Bernardyn
Eskalacja konfliktu na Dalekim Wschodzie może osłabić zainteresowanie Stanów Zjednoczonych Ukrainą oraz zacieśnić współpracę Chin z Rosją.
Na pomoc Ukrainie wydaliśmy 10 miliardów
Krzysztof Story
Nawet wśród najsłabiej zarabiających Polaków w pomoc uchodźcom zaangażowało się 74 proc. osób.
Wywiad w ręce kontrwywiadu
Marek Kęskrawiec
Następcą Krawczyka, który podał się do będzie płk Bartosz Jarmuszkiewicz, czyli obecny wiceszef ABW. Można to odebrać jako swoiste wotum nieufności dla całego…
Czym zastąpić gaz z Rosji
Marek Rabij
Unia Europejska kupuje od Moskwy ok. 155 mld metrów sześciennych gazu, co stanowi niemal 40 proc. rocznego importu do krajów Wspólnoty. Wspólnota musi szybko…
Kraj w skrócie
2–8 sierpnia
Bez szukania winnego
Małgorzata Solecka
Coraz głośniej o sporze między ministrem zdrowia a lekarzami w sprawie tzw. systemu no fault (bez winy). O co chodzi?
Strefa Gazy: zawieszenie broni
ŻyM
Jak premier Indii wynalazł szachy
Marek Rabij
Międzynarodowa olimpiada szachowa w Ćennaju to okazja do zaprezentowania światu nowoczesnej twarzy Indii, a także do korekty przeszłości w kierunku zgodnym z …
Pielgrzymki: tłok na pątniczych ścieżkach
Edward Augustyn
Pielgrzymowanie przybiera nowe formy – w ostatnich dniach do Częstochowy dotarło osiem grup biegowych, przyjeżdżają też pielgrzymki rowerowe, konne i na…
Kościół w skrócie
2–8 sierpnia
„Zapomniane dziedzictwo” w Opactwie w Tyńcu
JT
Kultura w skrócie
2–8 sierpnia
„Sandman”: tym razem sukces
MK
„Sandmana” się nie da zekranizować – twierdził przez ponad 30 lat sam Neil Gaiman, pisarz i scenarzysta serii komiksowej o Śnie z Nieskończonych, władcy krainy…
Eksperyment przywrócił pracę komórek po śmierci
ŁK
Świnia nie żyła już od godziny, gdy naukowcy z zespołu Nenada Sestana z Yale School of Medicine wtłoczyli do jej żył płyn zawierający tlen oraz substancje…
Delfiny lubią obcych
Katarzyna Dziadowicz
Wiele ssaków najlepiej czuje się wśród członków własnego stada. Pojawienie się obcych często zwiastuje konkurencję o zasoby, partnerów i terytorium. Ale…
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Jak się włamać do ich dusz
Edward Augustyn
Na pewno przestała być domeną wsi. Wpisała się we współczesne trendy: ucieczki od nowoczesności czy jedności z ziemią i naturą. Nigdzie nie widać tego lepiej…
Czytania
Kim był twój dziadek?
Małgorzata Kordowicz
Wnuk Aarona, Pinchas, otrzymał wieczne kapłaństwo (zob. Lb 25). Porzucając dzisiejszą złożoność rodzin patchworkowych i nieheteroseksualnych, zapytajmy…
Chodzi o higienę
O. Wacław Oszajca SJ
Znaki obecności Jezusa – chleb, wino, Słowo – są na wyciągnięcie ręki. A to znaczy, że Bóg nie przychodzi z „wysokiego nieba”, ale, jak w Betlejem, z wnętrza…
Krzyż i życie
Kard. Grzegorz Ryś
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
14 – 21 sierpnia
Kraj
Kraj o zmierzchu
Marcin Kędzierski
Instytucje państwa coraz częściej przegrywają w konfrontacji z rynkiem, oddalając się od obywateli. Nawet głośne transfery społeczne PiS nie są w stanie…
Wiatr w oczy
Piotr Wójcik
Polscy urzędnicy i nauczyciele czują się upokorzeni. Zarabiają coraz gorzej i coraz więcej Polaków patrzy na nich z góry. Skutki mogą być katastrofalne dla…
Prastare i jare
Andrzej Muszyński
Sąsiad nauczył mnie, jak bez drogich maszyn, zachowując rytm kroków i układ palców dłoni, wysiać ziarno w odpowiedniej gęstości. Zasiałem, teraz zbieram.
Wiara
Maria mocy pełna
Elżbieta Adamiak
,
Zuzanna Radzik
ELŻBIETA ADAMIAK, teolożka: To kobiety wskazują na niesprawiedliwe struktury społeczne. Maryja nie zgadza się na porządek, w którym kobiety są dyskryminowane.
Warsztaty wstawania z kolan
Marcin Choduń
Pomaga pracownicom seksualnym, ofiarom handlu ludźmi, kobietom bitym przez synów. Chce im pokazać, że Bóg się nimi nie znudził.
Więcej Boga, więcej strzelb
Agnieszka Piskozub-Piwosz
Dla chrześcijańskich nacjonalistów próby ograniczania nadanego przez Opatrzność prawa do noszenia broni są bluźniercze.
Świat
Egipski łącznik i przyszłość dżihadu
Wojciech Jagielski
Śmierć Ajmana az-Zawahiriego, następcy Osamy ibn Ladina i człowieka współodpowiedzialnego za zamachy na Nowy Jork i Waszyngton, wyznacza symboliczny kres…
Naszym zadaniem było nie umrzeć i to się udało
Paweł Pieniążek
Charków, drugie największe miasto Ukrainy, jest w ciągłym zagrożeniu ze strony rosyjskiej armii. To historia o tym, jak jego mieszkańcy uczą się żyć w takich…
Kosowo: gry eskalacyjne
Marta Szpala
Oto jak w nowej europejskiej rzeczywistości lokalny incydent przerodził się w doniesienia o kolejnej wojnie na Bałkanach, agresji Serbii na Kosowo, a nawet…
Pieśni z przeszłości
Damian Nowicki
Gdy Joubert Yanten Gomez dowiedział się, że język jego przodków – rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej – skazany jest na zagładę, postanowił do tego nie…
Republika Marzeń
Kacper Dziekan
Kiedy będą mogli zbudować tę, na której najbardziej im zależy – we własnym kraju? Na razie Białorusinom mieszkającym w Trójmieście pozostaje umacnianie…
Historia
Jaśnie oświecony łotr
Piotr Sauter-Zawadzki
Gdy Rosja, Prusy i Austria dokonywały 250 lat temu rozbioru Rzeczypospolitej, ich głównym pomocnikiem był Adam Poniński. W jego życiu jak w lustrze odbija się…
Nauka
Kosmos w erze Webba
Sebastian J. Szybka
Wiemy już, że nowy kosmiczny teleskop robi piękne zdjęcia – tak doskonałe, że zachwyt nad nimi może przesłonić nam główny cel istnienia instrumentu.
Misja dla Szekspira
Wojciech Brzeziński
Tylko jedna sonda kosmiczna – Voyager 2 – przeleciała w pobliżu Urana i Neptuna. W ciągu kilku dekad powinno się to zmienić: o misjach na lodowe olbrzymy myślą…
Kultura
I tupała nóżką bosą
Dariusz Kosiński
Olga Tokarczuk połączyła strzechy i idiotów zapewne niebacznym przypadkiem. Ale burza, jaka się potem rozpętała, pokazuje głębokie źródła naszych zbiorowych…
Portret z kozami
Kajetan Prochyra
Zawsze jeżdżę z saksofonem, jakbym jeździł z torebką albo kosmetyczką. Wyciągnąłem go z futerału na spotkaniu w synagodze i usłyszałem, że wybrzmiewa tu…
Po młodości
Jakub Majmurek
Pierwszy sezon „Yellowjackets” jest narracyjnie bezbłędny, wszystko jest tu na swoim miejscu. Także wtedy, gdy horror i tajemnice leśnych pustkowi nawiedzają…
Tragedia na tapecie
Anita Piotrowska
RECENZJA ANITY PIOTROWSKIEJ | „Głupcy” są dość sadystycznym eksperymentem na naszej tolerancji i wrażliwości. Także filmowej, komunikacja z widzem przypomina…
Warto zobaczyć
Felietony
Zakłopotanie
Wojciech Bonowicz
Jaka jest funkcja poezji? Patrzeć na świat od dołu, od strony tego, co dyskretne, przemilczane, co umyka wielkim narracjom.
Na placu Pięciu Rogów
Jan Klata
Kultura palenia
Stanisław Mancewicz
Gryzła was polityka wstydu? To fajnie. Brak ciepłej wody, palenie parkietem i meblami wynagrodzi wam już niebawem samorodna literatura godnościowa.
Smaki
Mus narracji. Felieton Pawła Bravo
Paweł Bravo
Trzy minuty wystarczyły, żeby zmysłowym ruchem swojej magicznej nogi niejaki Lewy skonsumował odbyte dopiero co zaślubiny z Dumą Katalonii.
Zmysły
Zatoka Akaba
Michał Milczarek
Częściej niż w domu był na mapie. Być może dlatego go szukałem i wciąż szukam. Najlepiej na końcu mapy, bo tam obecność tego, co nieobecne, jest najbardziej…