Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 29/2017
Data wydania:
16.07.2017
Numer wydania:
29
Rok wydania:
2017
Edytorial
W zasięgu Twoich rąk
Ks. Adam Boniecki
Ten list mnie poruszył. Przerażeni rodzice trójki dzieci napisali, że niebawem zostaną pozbawieni mieszkania, bo zadłużenie, bo komornik i brak pieniędzy…
Obraz tygodnia
Trump w Warszawie: ważna wizyta w ważnym momencie
Olaf Osica
To była bardzo dobra, świetnie przygotowana i wyreżyserowana wizyta. Z mocnym i co istotne pozytywnym przesłaniem dla Polski i całego świata Zachodu,…
Dzieci Afryki
Marcin Żyła
Ponad 7 mln dzieci, zmuszanych do tego przez wojny, biedę i zmiany klimatyczne, podróżuje co roku szlakami migracyjnymi środkowej i zachodniej Afryki.
MH17: śledztwo trwa
Anna Łabuszewska
Trybunał przejęty
MO
Teoretyczna prokurator
Paweł Bravo
Jestem tylko człowiekiem, a człowiek popełnia błędy – mówiła prokurator Barbara Kijanko przed komisją śledczą ds. Amber Gold.
Spokojnie, to tylko ranking
Michał Okoński
Kraj w skrócie
3 – 9 lipca
Liczba tygodnia
2500 zł
Charlie Gard
S. Barbara Chyrowicz
Dziesięciomiesięczne niemowlę, Charlie Gard, cierpi na rzadką i nieuleczalną chorobę genetyczną.
Kanonizacja Popiełuszki
Piotr Litka
Możliwa data kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki to październik 2018 r. – dowiedział się nieoficjalnie „Tygodnik Powszechny”.
Kościół w skrócie
3 – 9 lipca
Festiwal w Karlowych Warach
Twój pies wie, że ty wiesz
Łukasz Kwiatek
Zdolność przyjmowania cudzej perspektywy to ciekawa umiejętność.
Kultura w skrócie
3 – 9 lipca
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Kredyt nasz powszedni
Beata Chomątowska
W Polsce przybywa osób, dla których życie pod kreską nie jest już powodem do wstydu, tylko naturalną częścią codziennego życia.
Pożyczam, więc jestem
Mateusz Halawa
Polak z klasy średniej ma nowy wymiar tożsamości: wyliczoną przez algorytm zdolność kredytową.
Dziesięć przykazań rozważnego kredytobiorcy
TP
Czytania
Ofiarowanie
Kard. Grzegorz Ryś
Liturgia uczyniła nas w ostatnim tygodniu uczestnikami wydarzenia w „mieście Jezusowym” (w Kafarnaum, dziś: w Kościele), w którym Jezus uzdrawia paralityka.
Fałszywe zasługi
O. Wacław Oszajca SJ
W Księdze Izajasza czytamy, że Bóg mówi: „Tak (...) jest z moim słowem. Wychodzi ono z ust moich, nie po to, by wrócić do Mnie bezowocnie, lecz aby wypełnić…
Jerozolima archeologów
Paweł Śpiewak
Archeologowie mają duży kłopot z biblijnymi opowieściami. Analizują starannie słowa Księgi i sprawdzają ich wiarygodność, czy prawdziwość, w terenie.
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
16 – 23 lipca
Kraj
Jak Janosik na Platformę poluje
Andrzej Stankiewicz
Rozgrywka przed komisją reprywatyzacyjną może mieć kluczowe znaczenie dla wyniku kolejnych wyborów. Jeśli PiS marzy o znalezieniu „układu”, to zwrot…
Bezradność symetrystów
Adam Puchejda
Ostatni nieopętani plemiennym sporem. Tak przynajmniej lubią o sobie mówić. A może to po prostu wygodne usprawiedliwienie dla ucieczki od polityki w chwili,…
Nie nasze, lecz ludzkie
Agnieszka Sabor
Tu nie chodzi o walkę z tym czy innym rządem albo „lewicowe ekstrawagancje”. UNESCO daje gwarancję apolitycznego traktowania dziedzictwa.
Pobudka dla elit
Jarosław Flis
Prawdziwym zagrożeniem demokracji jest zwiększająca się przepaść między zadowolonymi warstwami wyższymi a społeczeństwem, które myśli inaczej.
Wiara
Gorzowska Notre Dame
Ks. Andrzej Draguła
Katedra to żywy organizm, który żyje w symbiozie z miastem. Gorzowianie mówili o płonącej katedrze jako o części miasta, wręcz o jego sercu. Sacrum i profanum…
Dylemat powiernika
Artur Sporniak
,
O. Adam Żak SJ
O. Adam Żak SJ, koordynator Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży: Obowiązek przekazywania prokuraturze informacji od ofiar może je zniechęcić do Kościoła…
Nowa procedura kościelna
ASk
Według znowelizowanych wytycznych procedura zgłoszenia w instytucjach kościelnych nadużycia seksualnego dokonanego przez duchownego na osobie małoletniej (…
Nikt tu nie pyta o wiarę
Zuzanna Radzik
Utopia o głęboko religijnych korzeniach, która się dzieje naprawdę – oto Slot Art Festiwal w pocysterskim opactwie w Lubiążu.
Co sądzą zakonnice?
Ewelina Burda
O siostrach zakonnych wciąż niewiele wiemy. Co myślą? Czym się pasjonują? Co je irytuje? Książka „Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos”, tę…
Świat
Pokój byłby kobietą. Gdyby był
Anna Wilczyńska
Kiedy mężczyźni walczą, giną lub uciekają, one zostają. Samotnie opiekują się dziećmi, walczą o jedzenie, odgruzowują. Na nich spoczywa ciężar wojny.
Samowola sułtana Erdogana
Ahmet Insel
,
Szymon Łucyk
Prof. Ahmet Insel, turecki politolog: Mamy w Turcji nie totalitaryzm czy zajadłą dyktaturę, ale coś, co nazwałbym „panowaniem samowoli”. Nie boimy się, że…
Kością w gardle
Roman Husarski
Koneserom psiego mięsa z Korei Południowej coraz trudniej zjeść w spokoju. Targi i restauracje stają się celem Koreańczyków, którym nie podoba się ta część…
Historia
Papież spotyka dyktatora
Piotr Litka
Podczas podróży do Polski w 1983 r. Jan Paweł II nieoficjalnie spotkał się z Wojciechem Jaruzelskim. Jaki był przebieg rozmowy? „Tygodnik” dotarł do nowych…
Nauka
Koniec z małpowaniem
Kinga Wołoszyn-Hohol
,
Mateusz Hohol
Noworodki wcale nie imitują – ogłosili autorzy największego w tej dziedzinie eksperymentu. Stawia to pod znakiem zapytania wiele koncepcji wyjaśniających…
W Polsce jak w domu
Przemysław Miller
Egzotyczne gatunki z różnych stron świata znalazły idealne warunki do życia w naszych rzekach i lasach.
Kultura
Mógłbym być jaskółką
Bernd Heinrich
,
Adam Robiński
Bernd Heinrich, przyrodnik i pisarz: Niektórzy widzą ludzkie cechy u zwierząt, ja mam na odwrót. Wszyscy stajemy przed tymi samymi życiowymi problemami.…
Podróż do ojczyzny jazzu
Kajetan Prochyra
Z okien Dizzy’s Jazz Club rozciąga się widok na Central Park i wieżowce Manhattanu. Przez dwa dni jazzowy standard wyznaczają tu muzycy z Polski.
St Aubyn to jest to
Łukasz Najder
Pięć powieści ułożonych w cykl zawierający bezlitosny i wnikliwy opis angielskiej socjety. Zgrai koszmarnych nygusów i snobów.
Emigracja wewnętrzna
Anita Piotrowska
Szwedzki film „Mężczyzna imieniem Ove” to tragikomiczny portret męskiego starzenia się. Grający główną rolę Rolf Lassgård przekonuje, że kogoś takiego jak Ove…
Warto zobaczyć w TV
AP
15 – 21 VII
Tkanka łączna
Lektor
14 szkiców pomysłodawcy i współtwórcy sejneńskiego Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur i narodów” przypomina historię oraz cele tej inicjatywy. To ważny głos w…
Felietony
Pypcie
Anna Dziewit-Meller
Nie znam zbyt wielu języków. Żałuję pogrzebanych szans na naukę kilku, które – jak turecki – zarzuciłam po trzech latach mozolnego zakuwania.
Stan nieposiadania
Szymon Hołownia
Mam wrażenie, że większość wewnętrznych kłopotów, z jakimi borykają się dziś chrześcijanie (a w ich liczbie – ja), bierze się stąd, że skupiliśmy się na jednej…
Najkrótsza droga
Wojciech Bonowicz
Łąka, którą pamiętam. Tuż pod domem w Oświęcimiu. Przechodziło się ulicę Buczka (dziś inną), zbiegało w dół. Rosły tam margerytki, koniczyna, dużo szczawiu.…
Dwie demonstracje
Jan Klata
Oni mają wszystkie transparenty od sztancy, z jednego plotera, druk wielkoformatowy opłacony z jednego konta Lasów Państwowych.
Witaj azotku, żegnaj Bestio
Stanisław Mancewicz
Nasze serce jest statyczną bryłą pozbawioną sercowatego kształtu i barwy, niereagującą ani na kwasy, ani na zasady, ani na związki amfoteryczne, takoż na…
Smaki
Klops Trumpa
Paweł Bravo
W słowie selfie przegląda się powolne konanie polszczyzny.
Zmysły
Imperium uśmiechu
Marek Bieńczyk
Na 150. rocznicę swego istnienia Kanada zdjęła opłaty za wjazd do niezliczonych parków narodowych. To najlepsze, co mogła zrobić dla obywateli, którzy…
Tygodnik Czytelników
List z Dubaju
Agata Ponikwicka
Coraz częściej pęka mi serce, kiedy czytam o kolejnych przejawach rasizmu, rosnącej niechęci wobec uchodźców i nienawiści do muzułmanów w mojej ojczyźnie.
Kluby „TP” zapraszają