Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 27/2019
Data wydania:
07.07.2019
Numer wydania:
27
Rok wydania:
2019
Edytorial
To też część naszej historii
Ks. Adam Boniecki
Jak już donosiliśmy na łamach „Tygodnika”, brat Alois, przeor wspólnoty Taizé, poinformował francuską prokuraturę o nadużyciach seksualnych wobec małoletnich…
Obraz tygodnia
Bezkarna Rosja wraca do Rady Europy
Wojciech Konończuk
Rosja świętuje zwycięstwo z nieukrywaną satysfakcją, uznając je za „przejaw zdrowego rozsądku Europy” i krok ku zniesieniu unijnych sankcji. Tylko końca wojny…
Szukając Świętego Graala
Marcin Żyła
Muzułmanie? Zagrożenie. Ukraińcy? Sami się zasymilują. Projekt polityki migracyjnej Polski właściwie nie jest zaskoczeniem – toczka w toczkę oddaje, jak…
Kto zawiódł w sprawie Blanki?
Przemysław Wilczyński
Do zabójstwa dziewięciomiesięcznej dziewczynki z Olecka doszło 21 czerwca.
Pomoc dla rodziny stolarza
WP / RADIO SVOBODA
,
TSN
,
FB
Społeczną rentę, tj. finansowaną z pieniędzy ofiarowanych przez polskich darczyńców, ma otrzymać rodzina Wasyla Czorneja, 36-letniego Ukraińca, który zmarł,…
Klauzula sumienia, klauzula wyczucia
Paweł Bravo
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą część przepisu kodeksu wykroczeń, który dotąd karał za odmowę świadczenia usług bez uzasadnionej…
Jak minister w POLIN
Michał Okoński
Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, po upływie pięcioletniej kadencji nie został automatycznie powołany na zajmowane dotąd stanowisko:
Kraj w skrócie
25 czerwca – 1 lipca
PiS będzie bronić swoich sędziów
Andrzej Stankiewicz
Rząd ani myśli ustępować w konflikcie dotyczącym sposobu selekcjonowania kandydatów na sędziów oraz karania sędziów. Chodzi o działalność dwóch instytucji:…
Dwie kurie, dwa podejścia
Artur Sporniak
Kościół instytucjonalny w Polsce deklaruje chęć wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z wykorzystaniem seksualnym osób małoletnich przez duchownych.
Problemy z odbudową Notre Dame
MaM
To nie było podpalenie – wynika ze śledztwa w sprawie pożaru paryskiej Notre Dame.
Kościół w skrócie
25 czerwca – 1 lipca
Mniej, czyli więcej
Edward Augustyn
Trzy zdania – to cały wywiad, udzielony przez papieża emeryta magazynowi „Sette” (dodatkowi weekendowemu do dziennika „Corriere della Sera”).
USA-Meksyk: śmiertelna Río Grande
Marta Zdzieborska
Zdjęcie ojca i córki, którzy utonęli próbując przedostać się do USA, wstrząsnęło Ameryką. Ich tragedia jest postrzegana jako kolejny symbol zaostrzonej przez…
Drżenie Angeli Merkel
WP / REUTERS
,
DPA
,
FAZ
Czuję się dobrze, nie mam nic szczególnego do zakomunikowania: tak niemiecka kanclerz, przebywająca na szczycie G-20 w Japonii, skomentowała spekulacje o swym…
Kultura w skrócie
25 czerwca – 1 lipca
Nadchodzą starożytne białka
Łukasz Kwiatek
Fragmenty DNA pozyskiwane ze skamieniałości liczących dziesiątki tysięcy lat zrewolucjonizowały naszą wiedzę o ewolucyjnej historii człowieka.
Wielka Wojna według Jacksona
WP / KLEINEZEITUNG.AT
,
FAZ
,
SPON
Bogaci pożyją dłużej
ŻyM
Czeka nas klimatyczny apartheid, prawo do życia zaś może „wypaść” z katalogu praw człowieka – ostrzega Philip Alston, specjalny sprawozdawca ONZ ds. ubóstwa.
Umysł rozproszony
Łukasz Kwiatek
Ośmiornice bywają nazywane „obcą inteligencją” – potrafią rozwiązywać rozmaite problemy i używać narzędzi, mimo że ich układ nerwowy wyewoluował niezależnie od…
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Trzydzieści sekund nad Bugiem
Krzysztof Story
Niedaleko Warszawy powstaje pierwszy obywatelski rezerwat przyrody. Opowieść o nim to przykład naszej walki o klimat. Małej, oddolnej, niewystarczającej. I…
Nikt nam nie powie, co mamy robić
Marta Sapała
,
Marcin Żyła
MARTA SAPAŁA: Krzepiące jest to, że nabraliśmy w Polsce odwagi w wyrażaniu ekologicznego wkurzu. To już nie są działania wąskiej grupy wtajemniczonych…
Czytania
Modlitwa Jonasza
Paweł Śpiewak
Modlił się Jonasz do Pana z wnętrzności ryby: „Wzywałem Pana w swej niedoli i odpowiedział mi z głębi, z krainy umarłych wołałem o pomoc i wysłuchał mojego…
Skarb
Kard. Grzegorz Ryś
„Nie dawajcie psom tego, co święte, ani nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały” (Mt 7, 6) – zawsze intrygowało mnie to Jezusowe zdanie,…
W Jerozolimie będziecie pocieszeni
O. Wacław Oszajca SJ
W dzisiejszej Jerozolimie o pocieszenie raczej trudno. Wciąż wojsko pilnuje miejsc świętych, a więc źródeł pocieszenia dla żydów, chrześcijan i muzułmanów.
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
7 – 14 lipca
Kraj
Nie dzielcie Polski na Wschód i Zachód
Dawid Sześciło
,
Rafał Woś
DAWID SZEŚCIŁO, ekspert ds. administracji publicznej: Samorząd nie potrzebuje dziś rewolucji. Jest najbardziej udanym eksperymentem ustrojowym we współczesnej…
Herosi domowego zacisza
Laura Jurga
Miała pomóc ustawa „Za życiem” i rządowy program wsparcia. Nic z tego: rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych nadal mogą liczyć głównie na siebie.
Ta ławka jest wspólna
Piotr Żyłka
,
Przemysław Wilczyński
PIOTR ŻYŁKA, prezes Fundacji Zupa: Przed laty pomyślałbym o tym śpiącym panu: „Dlaczego akurat tu? W publicznym miejscu?”. Dziś czuję frustrację: nie…
Wiara
Nie ma sprawy
Anna Goc
,
Przemysław Wilczyński
Kościół deklaruje pomoc ofiarom księży-pedofilów. Pod warunkiem, że sprawca żyje.
Skarby chrześcijan Wschodu
O. Samer Soreshow Yohanna
,
Piotr Sikora
O. SAMER SORESHOW YOHANNA, teolog: W Iraku zburzono nasze domy, całe wsie. Jeśli nasze najcenniejsze skarby – jak starożytne manuskrypty – znikną z naszej…
Nieogarniony
Maciej Müller
Dla naszego życia duchowego ożywcza jest świadomość, że wiara nie została raz na zawsze opisana i zamknięta okładkami katechizmu.
Świat
Ego & realpolitik
Jan Smoleński
Napięciom w Zatoce Perskiej towarzyszy kolejny kryzys w relacjach atlantyckich. Jak oceniają go amerykańskie elity? I co z tego wynika dla Polski?
Cios, który wyszedł z sieci
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Donald Trump ogłosił, że nie chce wysyłać żołnierzy na wojnę z Iranem. Ale to nie znaczy, że wojny nie będzie. Ona trwa od dawna, a ostatnio eskalowała do…
Patriarchat w służbie kobiet
Ayobami Adebayo
,
Agata Kasprolewicz
Ayobami Adebayo, nigeryjska pisarka: Afrykańska homofobia i seksizm to w dużej mierze dziedzictwo kolonializmu. Nasza kultura i system prawny przesiąkły…
Czy S-400 strąci prezydenta
Marcelina Szumer-Brysz
Przegrana rządzącej partii AKP w wyborach na burmistrza Stambułu to jeden ze skutków polityki Recepa Tayyipa Erdoğana. Kolejne kłopoty może przynieść mu…
Plamy na słońcu
Roman Husarski
Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in wciąż cieszy się poparciem, jakiego mogą mu zazdrościć europejscy politycy. Ale na jego projekt zbliżenia z Koreą…
Finlandyzacja po mołdawsku
Piotr Oleksy
Czy Mołdawia stanie się modelem dla tych krajów Europy Wschodniej, które leżą w szarej strefie między Zachodem i Rosją?
Historia
Ostatnie tabu
Joanna Ostrowska
,
Patrycja Bukalska
Joanna Ostrowska: Cały czas to słyszałam: że „Polek tam nie było”. To przykład czyszczenia pamięci, bo oczywiście również Polki tam były.
Nauka
Wszechświat na tablicy
Maria Cieślak-Golonka
Układ okresowy pierwiastków chemicznych to ilustracja fundamentalnego prawa przyrody i jedna z największych ikon nauki. Właśnie mija 150 lat od jej powstania.
Kultura
Fasola patrzy na księżyc
Urszula Zajączkowska
,
Katarzyna Kubisiowska
Urszula Zajączkowska, botaniczka i poetka: Dlaczego człowiek odpoczywa patrząc na zieleń? Bo w niej siedzieliśmy miliony lat. Dlaczego znaki „stop” są czerwone…
Pamięć, która jest ważna
Piotr Kosiewski
Dorota Nieznalska od lat wraca do przeszłości, wydobywając z niej tematy zapomniane, pomijane lub też pamiętane inaczej. Nie są to jedynie historyczne wyprawy…
Szlachetni zdrajcy Albionu
Jakub Majmurek
Dlaczego wykształceni i dobrze sytuowani Brytyjczycy stawali się w czasach zimnej wojny sowieckimi agentami?
Wiek niewinności
Anita Piotrowska
Oto historia charyzmatycznego trubadura i utraconej Ameryki, która w dwusetną rocznicę niepodległości, tuż po klęsce wojny w Wietnamie, mogła być jeszcze…
Warto zobaczyć w TV
AP
6 – 12 lipca
Muchy w Astrachaniu
Lektor
„Rosyjski chłop jest już na zawsze wyzwolony. Dostojnie, uroczyście, w barwach czerwieni wstępuje w szeregi wolnej ludzkości”.
Felietony
Kres
Anna Dziewit-Meller
A zatem stało się i krów już za płotem nie ma.
Myśli o męczeństwie
Szymon Hołownia
Wielu pamięta wstrząsający film, który (najczęściej w okrojonej wersji) obiegł świat cztery lata temu.
Porządki
Wojciech Bonowicz
Bardzo bym chciał choć przez chwilę o niczym nie myśleć, ale niestety. Nawet jak postanowię, że dzień czy choćby pół dnia ma być wolne, zaraz mnie nosi, żeby…
Sny i wizje
Jan Klata
Architekt Bielecki miał sen, w którym coś go tknęło. Powiedziało mu: „Czesław, jedź do Radzymina, popatrz na majestat mazowieckiego krajobrazu, i sporządź…
O libido
Stanisław Mancewicz
Tarzając się w ściółce propagitki uprawianej przez tutejsze władze, zauważyliśmy rosnące w nas zainteresowanie seksem, w tym jego odmianami – cokolwiek to…
Smaki
Komisarz je w milczeniu
Paweł Bravo
Dwanaście powieści z komisarzem Montalbano czeka jeszcze na wydanie po polsku.
Zmysły
Dzwon i działo
Jacek Podsiadło
W czasach dawniejszych im bardziej cisza panowała nad światem, tym chętniej władzę nad nim oddawała pojedynczym, wyrazistym dźwiękom.