Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 12/2023
Data wydania:
19.03.2023
Numer wydania:
12
Rok wydania:
2023
Edytorial
Brzemię mitu
Ks. Adam Boniecki
Czy „Polski Papież” rzeczywiście był, jak pisał Artur Sporniak, zaślepiony „wyidealizowaną i odklejoną od rzeczywistości etyką norm”?
Obraz tygodnia
Kościół o Janie Pawle II: kto waży słowa
Artur Sporniak
„W tamtych czasach wszystko było tuszowane” – tak papież Franciszek próbował bronić Jana Pawła II w rozmowie z argentyńską gazetą „La Nación”, właściwie…
Polityczne gry papieżem
Jarosław Flis
Za fasadą sporu o Karola Wojtyłę kryją się chybione kalkulacje polityczne, manipulacje i próby demonizowania przeciwnika. Panuje moralne wzmożenie, ale krzywda…
Republikańska zapobiegliwość już w prokuraturze
Marek Kęskrawiec
Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podał się do dymisji po spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim. Co prawda polityk należy do Partii…
VAT złapał zadyszkę
MR
Kraj w skrócie
7–13 marca
Silicon Valley Bank nie dostanie rządowej pomocy
Marek Rabij
Szefowa amerykańskiego resortu finansów, Janet Yellen, pogrzebała w minioną niedzielę nadzieje właścicieli Silicon Valley Bank na pomoc finansową od rządu USA.
Iran: walka o edukację
MaG
W ostatnich tygodniach w całym kraju setki uczennic (dokładne liczby nie są znane) zostało otrutych toksycznym gazem – wprawdzie żadna nie zmarła, ale wiele ma…
Gruzja: starcia na ulicach
Wojciech Wojtasiewicz
Projekt ustawy o tzw. zagranicznych agentach, lansowany przez obóz władzy w Gruzji, doprowadził do wybuchu społecznego. W minionym tygodniu, 7 i 8 marca, w …
Traktat wszystkich mórz
Krzysztof Story
Dokument uzgodniony przez ONZ to początek długiej drogi. Według biologów zaczynamy ją w ostatnim momencie: 9 proc. słonowodnych gatunków jest zagrożonych…
Ostrożność Drogi Synodalnej
Piotr Sikora
Ostatnie plenarne zebranie niemieckiej Drogi Synodalnej podjęło kilka decyzji, które mogą się okazać ważne dla całego Kościoła.
Kościół w skrócie
7–13 marca
Komu bije zegar
EA
Księża starzeją się szybciej niż społeczeństwo – przynajmniej w Europie, z powodu stałego spadku powołań. Dla Kościoła oznacza to brak rąk do pracy i większe…
Dominikanin Paweł M. skazany na więzienie
MaM
Wyrok drugiej instancji skazuje zakonnika na trzy lata pozbawienia wolności.
Kultura w skrócie
7–13 marca
Czas kolorów
JT
Wiosna w Indiach przychodzi wraz z pełnią księżyca w miesiącu phalguna. Wtedy rozpoczyna się święto radości holi.
Mysz z dwoma ojcami. Jak to możliwe?
ŁK / Nature
Skąd mózg wie, że przechodzisz infekcję
Katarzyna Dziadowicz
Odkrywanie nowych szlaków sygnalizacji w mózgu otwiera drogę do nowych terapii.
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Zaniedbani w stopniu znacznym
Przemysław Wilczyński
Głodowa renta, o której podwyższenie walczą przy Wiejskiej, to ledwie jeden z punktów na długiej liście win III RP wobec osób z niepełnosprawnościami i ich…
Czytania
Złota Arka
Małgorzata Kordowicz
Człowiek ma kontakt z zewnętrzną złotą skrzynią, Torą nigla, od wewnątrz. Może ją zgłębić całkowicie i „od podszewki”.
I znowu ta miłość
O. Wacław Oszajca SJ
Jezus splunął na ziemię, z tego zrobił trochę błota, nałożył je na oczy niewidomego i polecił mu: »Idź i obmyj się w sadzawce Siloe« – co znaczy: Posłany. On…
Ofiara
Kard. Grzegorz Ryś
O jakości składanej na ołtarzu ofiary nie decyduje to, co niesiesz, lecz wewnętrzna dyspozycja ofiarnika. W ostateczności nie składamy Bogu na ofiarę „czegoś…
Widzenia
Piotr Sikora
Wybrał Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
19 – 26 marca
Kraj
Ballada o ubezpieczeniach społecznych
Marek Rabij
Jak doszło do tego, że pokolenie dzisiejszych 40- i 50-latków przez lata godziło się pracować na sukces polskiej gospodarki kosztem własnej starości?
Docenić życie
Iza Falkowska-Tyliszczak
,
Dominika Tworek
IZA FALKOWSKA-TYLISZCZAK, psychoterapeutka: W bliskości najbardziej boimy się samych siebie. I dlatego odsłonięcie się przed kimś jest możliwe dopiero wtedy,…
Mięsny opór
Piotr Wójcik
Dla wielu polskich konserwatystów spożywanie mięsa stało się elementem katalogu wartości, tak samo jak dieta wegańska dla wielkomiejskiej lewicy, ewentualnie…
Wiara
Kiedy brak słów
Karol Tarnowski
,
Artur Sporniak
Dla niego świętość Kościoła była ponad wszystko i musiała być podtrzymywana za wszelką cenę - mówi filozof i wychowanek duszpasterstwa prowadzonego przez…
Kremlowski łącznik
Edward Augustyn
Kim jest Leonid Sewastianow, który ma swobodny dostęp do papieża i krąży między Watykanem a Moskwą? I dlaczego Franciszek powtarza jego wypowiedzi?
Prawie ostatni biskup
Doma Matejko
„Kościół to mafia” – twierdzi dyktator Nikaragui i zmusza do wyjazdu z kraju opozycjonistów, w tym księży. Ci, którzy nie wyjadą, trafiają do więzienia. Tak…
Świat
Prawdziwa cena pomidorów
Agnieszka Zielińska
Almería zwana jest „ogrodem Europy”: ta hiszpańska prowincja zapewnia całoroczne dostawy owoców i warzyw. Rośnie liczba szklarni, a burzy się domy ich…
Zaplanuj śmierć na czwartek
Małgorzata Sidz
Prawo, które wkrótce zacznie obowiązywać w Kanadzie, rozszerza przepisy dopuszczające eutanazję. Już teraz są one bardzo szerokie.
Wyroki jak z taśmy
Bartosz Rumieńczyk
Oprócz Laureata Pokojowego Nobla skazano też troje innych działaczy białoruskiego Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, którego jest założycielem.
Ojciec chrzestny prezydentem
Wojciech Jagielski
Bola Ahmed Tinubu, szara eminencja nigeryjskiej polityki, został ogłoszony nowym przywódcą tego najludniejszego kraju Afryki. Ale o tym, czy utrzyma się na…
Historia
Specjalsi roku 1919
Krzysztof Pięciak
Odważny manewr, pomysłowa taktyka: ponad sto lat temu Stanisław Maczek był prekursorem tego, co później nazwano elitarnymi wojskami specjalnymi.
Nauka
Mój sąsiad niedźwiedź
Nikita Ovsyannikov
,
Maria Hawranek
NIKITA OVSYANNIKOV, zoolog: Spotkałem się z nimi tysiące razy i tylko w czterech sytuacjach próbowały mnie zabić. Za każdym razem udało mi się zatrzymać…
Kultura
W pralni, czyli w Matriksie
Anita Piotrowska
Tegoroczne Oscary nieznacznie poprzesuwały akcenty na kulturowej mapie świata. Podczas święta amerykańskiego przemysłu filmowego zobaczyliśmy jego offowe,…
Doniosły akt wolności
Natalia de Barbaro
,
Katarzyna Kubisiowska
NATALIA DE BARBARO, psycholożka: Jeżeli nasze życie toczy się w celi zbudowanej z osądów – co muszę, co mi wolno, a czego nie – to mogę sobie siedzieć na …
Potęga zmysłów
Dariusz Kosiński
Nowoczesny, technologicznie wzmocniony teatr bogaty stanowi atrakcję i ostatni krzyk mody, przyciągający tłumy widzów. Ale u Łukasza Twarkowskiego nie polega…
Poeta wolny
Lektor
Tabaczyński zauważa, że wiersze Skácela bywają „zabawne, frywolne, błazeńskie” – bez tych rejestrów nie ma przecież pełnej wolności.
Felietony
Stawiszyński: Dwa reżimy
Tomasz Stawiszyński
Kiedy z życia czyni się przedmiot w rękach tłumu, wydarzają się rzeczy nieodwracalne. Jeśli dziecko doświadczone traumą nagle staje się obiektem do zbierania…
Bez stada
Zuzanna Radzik
Z ulgą patrzę, że moja książka adresowa obrosła w nowe kontakty: dziewczyny do fajnych szczerych rozmów, koleżanki na drinka po pracy, siostry feministki,…
Diabłu pasztet
Eliza Kącka
Podchodzi gość pod siedemdziesiątkę, w 503, i wypala na cały autobus: „a pani to niech się opamięta!”. ja, że o co chodzi. gość wgapia się we mnie dłuższą…
Co tak chrupie?
Olga Drenda
Siłą pogłoski, nawet najbardziej z pozoru niebywałej, jest uruchomienie odruchu przezorności: „a co, jeśli w tym jest odrobina prawdy, lepiej dmuchać na zimne”.
Kapusta
Stanisław Mancewicz
Warto właśnie teraz przemyśleć pewne kwestie, a należy to zrobić prędko, zanim sushi zamieni się w bigos. Oczywiście tylko z polskiej perspektywy będzie to…
Smaki
Udomowienie
Paweł Bravo
Jedenaście tysięcy lat temu ludzie udomowili winną latorośl. Zdanie to wygląda na jedną z tych banalnych ciekawostek działu „naukowego” dowolnego portalu…
Zmysły
Jak być sokołem
Adam Robiński
Trudno o gromadę zwierząt, w której kolejność dziobania zaznaczona byłaby równie dobitnie. Skrzydlate uniwersum ocieka krwią. Wypełnia je dźwięk trzaskających…