Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 10/2022
Data wydania:
06.03.2022
Numer wydania:
10
Rok wydania:
2022
Edytorial
Tak nie może być
Ks. Adam Boniecki
W miejsce starej, złej pamięci pojawiło się proste, ludzkie współczucie. W miejsce stereotypów i wyobrażeń – realna figura bohaterskiego prezydenta…
Obraz tygodnia
„Błogosław dobremu carowi”. Dlaczego Cerkiew wspiera Putina
Marek Kita
,
Artur Sporniak
Marek Kita, teolog, znawca prawosławia: Rosyjska cerkiew jest tragicznie uwikłana we wspieranie władzy. Tolerowano okrucieństwo cara w imię tego, że władza…
Wojna i inflacja
Marek Rabij
Za sprawą sankcji i międzynarodowej izolacji gospodarka Rosji zmierza ku zapewne najgłębszej recesji od upadku ZSRR. Nie łudźmy się jednak: ekonomiczne…
Jesteśmy z tobą, Ukraino
Wojciech Pięciak
Ukraina wzywa pomocy, a Polska odpowiada. Nasze państwo posyła walczącym broń, a nasze społeczeństwo mobilizuje się, by pomagać oddolnie. Nie wiemy, co będzie…
Putina najbardziej zawiodły jego własne trolle
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Kremlowscy specjaliści od propagandy w sieci to mistrzowie swojego fachu, ale gdy Putin rozpoczął wojnę w Ukrainie, chyba nikt nie zawiódł go bardziej.
Papież, wojna i dyplomacja
Edward Augustyn
Watykan, jak dotąd, nie potępił wprost napaści na Ukrainę. Papież i jego dyplomaci nie wymawiają także nazwy kraju, który wojnę wywołał.
Kraj w skrócie
22–28 lutego
Lekcja solidarności
Iga Kazimierczyk
,
Przemysław Wilczyński
Dzieci nie tylko znajdują się nagle w nowym otoczeniu, ale są często obarczone traumami. W szkołach powinni im pomagać asystenci międzykulturowi. Tyle że ich…
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej: Projekt konieczny, ale pieniędzy za mało
GOA
Powodzie w Australii
JT
Wirus nie jest w odwrocie
Małgorzata Solecka
Kościół w skrócie
22–28 lutego
Troska abp. Gądeckiego
ASk
Kultura w skrócie
22–28 lutego
Nagroda im. Hansa Andersena dla Iwony Chmielewskiej
MOC
Lubisz zieleń? Podziękuj swoim genom
ŁK
Skąd te śmieci
ŁL
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Wojenny Majdan
Paweł Pieniążek
W obliczu rosyjskiej inwazji Ukraińcy walczą, blokują czołgi, wspierają żołnierzy, organizują się i pilnują porządku, aby pokrzyżować plany Kremla.
Niech będą przeklęci
Anna Łabuszewska
Choć reżim dołożył starań, by stłumić odruchy obywatelskie Rosjan, na zmrożonym strachem poletku w warunkach wojny wyrasta nagle mnóstwo inicjatyw.
Świat cały
Marcin Żyła
Wszyscy przejdą. Niektórych otoczą bliscy. Nikt nie będzie sam. Gdy nie czuć zbliżającego się zła, puszczają emocje, lecz ciało pamięta o zmęczeniu.
Stawką jest Europa
Wojciech Konończuk
Od 24 lutego żyjemy w zupełnie nowej rzeczywistości. Rosyjska inwazja w fundamentalny sposób zmienia Ukrainę, Europę i Rosję.
Sankcje nie zakończą wojny, ale osłabią Putina
Marcin Żyła
Największy ból mają zadać Kremlowi restrykcje finansowe oraz gospodarcze. Najpierw konsekwencje poczują rosyjscy obywatele – ci, którzy już teraz stają w …
Czas działa na korzyść Ukrainy
Jarosław Flis
Rosnąca z każdym dniem ukraińska pewność siebie staje się kluczowym czynnikiem wojny. Sytuację Rosjan pogarsza z kolei oparcie na jednej koncepcji: spodziewano…
Czytania
Jednorożec czy hiacynt
Małgorzata Kordowicz
Skąd Izraelici mieli wziąć na pustyni skóry delfinów? – zachodziłam w głowę, czytając instrukcje dotyczące sporządzenia nakrycia dla Przybytku (zob. np. Wj 26…
Scenariusz kuszenia
O. Wacław Oszajca SJ
Wygłodniali, zdrożeni, zrozpaczeni Izraelici domagają się od Mojżesza, żeby wreszcie przestał obiecywać gruszki na wierzbie i wziął się do roboty.
Abp. Grzegorz Ryś: Suweren w Kościele
Kard. Grzegorz Ryś
Tekstem liturgicznym, który najbardziej poruszył mnie w ubiegłym tygodniu, był fragment Ewangelii Markowej opowiadający o reakcji apostołów na nieznanego nam…
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
6–13 marca
Kraj
Za wolność naszą i waszą
Marek Rabij
Świat rozpadł się im na kawałki. Pewni są tylko tego, że atakując ich ojczyznę, Putin niechcący stał się akuszerem nowoczesnego narodu Ukrainy.
Polska na psychotropach
Małgorzata Nocuń
Uporczywa myśl jest jak ból zęba. Pojawia się rano, powoli nasila i dręczy, aż w końcu chodzisz po ścianach. Tylko że ból zęba każdy zrozumie. Inaczej jest z…
Cyfrowa konstytucja
Katarzyna Szymielewicz
,
Krzysztof Story
KATARZYNA SZYMIELEWICZ, prawniczka, prezeska Fundacji Panoptykon: Facebook będzie musiał przeprojektować ustawienia prywatności tak, by stały się przyjazne…
Wiara
Wielki post Kościoła
Piotr Sikora
Zaraz po doświadczeniu bliskości Ojca czekała na Jezusa pustynia i trzy szatańskie pokusy. Chrześcijanie idą tą samą drogą.
Święta przemoc
Salvatore Cernuzio
,
Edward Augustyn
SALVATORE CERNUZIO, autor książki o przemocy psychicznej w żeńskich klasztorach: Proces formacji polega na niszczeniu indywidualności. Zakonnica ma się stać „…
Medycyna wyzwolenia. Pożegnanie Paula Farmera
Zuzanna Radzik
Inspirując się Ewangelią, zapewniał biednym najwyższe standardy opieki medycznej. Zmarł Paul Farmer.
Świat
Wróg mojego wroga
Piotr Bernardyn
Syberyjski niedźwiedź zaprzyjaźnił się z chińskim smokiem. Oba mocarstwa mają jednak sprzeczne interesy, a potencjalnych napięć w relacjach dwóch wielkich…
Test wojny
Tadeusz Iwański
Oto jak prezydent Ukrainy przestał być sympatycznym Wową z medialnym uśmiechem, a stał się coraz bardziej pochmurnym i zmęczonym – ale także zdecydowanym –…
Brudna szarża Trumpa
Marta Zdzieborska
Były prezydent USA jest znów aktywny w mediach społecznościowych. Ale jego kłopoty prawne i wypowiedzi na temat agresji Putina zmniejszają szanse na powrót do…
Gorzej niż pies
Igor Bancer
,
Bartosz Rumieńczyk
IGOR BANCER, białoruski opozycjonista: W systemie penitencjarnym każdy więzień, który stwarza zagrożenie, jest oznaczany plakietką. Polityczni mają…
Krótka historia destabilizacji
Tomasz Stawiszyński
Płynące z Ukrainy obrazy zwiastują nieodwołalny koniec rzeczywistości, którą znaliśmy i w której przynajmniej część z nas czuła się bezpiecznie. Ład oparty na…
Nauka
Boska gonitwa
Piotr Kołodziejczyk
Gra w piłkę albo bieg na dwieście metrów brzmią jak interesujący sposób na spędzenie popołudnia. Dla naszych przodków mogły być jednak oknem na świat…
Kultura
Skorupa, akcje i reakcje
Dariusz Kosiński
Furię władzy wywołała „zdrada”, polegająca na zainstalowaniu wrogiego przedstawienia w miejscu uznanym za własne. Gra nie idzie nawet o tę własność, ale o…
Budowniczy ruin
Björn Schmelzer
,
Michał Sowiński
BJÖRN SCHMELZER, muzyk: Sztuka powinna wskazywać na ślepe plamki w naszym rozumieniu świata. Nie może też służyć budowaniu twardej tożsamości – powinna ją…
Uśmiech królowej
Anita Piotrowska
Olivia Colman to urodzona antygwiazda. Zanim stała się faworytką publiczności i królową ekranu, zjadła zęby na serialach i sitcomach. Dziś nazywa się ją dobrem…
Warto zobaczyć
Czarne baśnie
Lektor
Czemuś mnie opuścił?
MS
2 marca rusza 13. edycja Festiwalu Nowe Epifanie, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal potrwa do 10 kwietnia, a centralnym punktem będzie…
Felietony
Codzienne zadaniowanie
Jacek Podsiadło
Przepraszam, że żyję. Miałem umrzeć, a wydobrzałem. Głupio wyszło.
Notatki z pierwszego dnia
Wojciech Bonowicz
Wielu Ukraińców mieszkających nad Wisłą chce wracać i bronić ojczyzny. Nawet ci, których żony i dzieci są w Polsce, jadą, aby zadbać o bezpieczeństwo rodziców…
Strach
Hanna Krall
Zaraz otworzą się drzwi i oni wejdą. Żeby schwytać, zetrzeć mnie z powierzchni ziemi.
Drabinka eskalacji
Jan Klata
Niezależnie od tego, jak się wszystko skończy, ludzkość musi powiedzieć: „Rosyjski okręcie...”. I dobro zwycięży, być może pośmiertnie.
Z = zło
Stanisław Mancewicz
W ciągu kilku minut porządek świata się zdezaktualizował. I co do tego nie ma żadnych wątpliwości – będzie się teraz układał na nowo.
Smaki
Siła normalności
Paweł Bravo
Zanosimy do punktów zbiórki żywność jako prosty pakiet ratunkowy dla ludzi wycieńczonych ucieczką spod moskiewskich kul. Puszka fasoli, cukier, butla oleju.…
Tygodnik Czytelników
Listy
SMAKI – NOTES KULINARNY „TYGODNIKA”