Reklama

Nowy lek, stare pytania

Nowy lek, stare pytania

14.06.2021
Czyta się kilka minut
A

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pierwszy od 18 lat lek w terapii choroby Alzheimera. W preparacie Aduhelm są przeciwciała skierowane przeciw beta-amyloidowi – białku, w którego odkładaniu się w mózgu upatruje się przyczyny tego otępienia. Roczny koszt terapii to 56 tys. dolarów. Należy podkreślić, że jest to choroba wieloczynnikowa, a jej źródeł może być kilka. Lek działa tylko na jedno z nich.

Jednak nie jest pewne, czy wystarczająco skutecznie. Badania nad lekiem dwa lata temu zostały wstrzymane ze względu na nikłe efekty. Kilka miesięcy później powrócono do testów, gdy okazało się, że u części chorych zauważono kliniczną poprawę – postęp choroby zwolnił. Ale w ubiegłym roku panel naukowców FDA odrzucił wniosek o rejestrację leku. Analiza wykazała, że nie jest dość skuteczny. Do tego dochodzą obrzęk mózgu i krwawienia jako skutki uboczne.

Ubiegłotygodniowa decyzja wywołała zarówno spory entuzjazm, jak i ogromne kontrowersje. Trzech członków komitetu doradczego FDA zrezygnowało ze swoich funkcji. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Lekarz, popularyzator wiedzy o medycynie i jej historii. Współpracuje z „Tygodnikiem” od 2018 r. Kontakt z autorem na twitterze: twitter.com/KabalaBartek  

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]