Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Nowa broń przeciw mikrobom

Nowa broń przeciw mikrobom

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Słaby punkt bakterii uodpornionych na antybiotyki odkryły zespoły naukowców z Uniwersytetu Anglii Wschodniej oraz z Chińskiej Akademii Nauk.
S

Sukces ogłosili oni niedługo po tym, jak WHO opublikowała raport, według którego na całym świecie zwiększa się odporność bakterii na antybiotyki. Naukowcy badali tzw. bakterie gram-ujemne, odpowiedzialne m.in. za zapalenie płuc, opon mózgowych i zakażenia. I zamiast na atakowaniu wnętrza bakterii, skupili się na osłabieniu jej osłony. – Osłona bakterii gram-ujemnych zbudowana jest z lipopolisacharydu (LPS). Ten związek tłuszczowo-cukrowy stanowi naturalną barierę przed czynnikami szkodliwymi dla bakterii, takimi jak detergenty czy niektóre antybiotyki – wyjaśnia dr Anna Bartosik z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, autorka „TP”. – Badacze opisali ścieżkę, którą LPS jest transportowany z wnętrza bakterii przez jej błonę, oraz bramę, poprzez którą wydostaje się on na zewnątrz.
Jak podkreśla kierownik angielskich badaczy, prof. Changjiang...

1698

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]