Reklama

Nieprędko diakonat kobiet

Nieprędko diakonat kobiet

23.05.2016
Czyta się kilka minut
W kwestii ewentualnego diakonatu dla kobiet nie należy się spodziewać szybkich decyzji – zapowiedział sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych bp Juan Ignacio Arrieta.
J

Jeśli papież ustanowi komisję dla zbadania tego problemu, to czeka ją żmudna praca naukowa. Będzie trzeba bowiem przeprowadzić poważne badania historyczne, sięgnąć daleko wstecz, przez całe stulecia, aby zrozumieć, czym była u początków Kościoła posługa tak zwanych diakonis i co mogłoby być jej ekwiwalentem w naszych czasach – powiedział bp Arrieta w wywiadzie dla włoskiej telewizji informacyjnej TGCOM24. Watykan obawia się, że dyskusja o diakonacie kobiet przerodzi się w dyskusję o kapłaństwie kobiet.

Powołanie komisji ds. zbadania diakonatu kobiet zapowiedział Franciszek 12 maja podczas spotkania z uczestniczkami posiedzenia Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. Papież odpowiedział na pytanie zakonnic o ewentualne powołanie takiej komisji: „Zgoda. Wydaje mi się pożyteczne, aby powstała komisja, która to dobrze wyjaśni”. (Pisała o tym w poprzednim numerze „TP” Zuzanna Radzik w artykule „Powołane do służby”). Niektórzy teologowie, np. kard. Walter Kasper, przypominają, że tematem diakonatu kobiet zajmowała się już w 2003 r. Międzynarodowa Komisja Teologiczna, obradująca pod przewodnictwem kard. Josepha Ratzingera, która jednak, mimo długiej dyskusji na ten temat, nie zdołała zająć jednoznacznego stanowiska, czym był i mógłby być diakonat kobiet. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]