Reklama

Niedźwiedź będzie trząsł Sułtanem

Niedźwiedź będzie trząsł Sułtanem

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Turcję czekają bolesne ustępstwa. Ankara będzie musiała na nie przystać, by uniknąć rosyjskiego oskarżenia o indolencję.
O

O tym, że zabójstwo rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa to zamach na przyjacielskie relacje obu krajów, już kilka godzin po strzelaninie zgodnie orzekli Recep Tayyip Erdoğan i Władimir Putin. Zabójcą okazał się 22-letni turecki policjant Mevlüt Mert Altıntaş, który bez problemu dostał się na wernisaż w Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie ambasador był gościem honorowym.
Personalia sprawcy jeszcze nie były znane, a sytuację już porównywano do ubiegłorocznego strącenia przez turecką armię rosyjskiego myśliwca. Wówczas Turcja, po miesiącach kryzysu (który poważnie odbił się na gospodarce), poszła na ustępstwa.
Teraz Turcję również czekają bolesne ustępstwa. Ankara będzie musiała na nie przystać, by uniknąć oskarżenia o indolencję. – Bo ktokolwiek stoi za zabójstwem, winę za to, co się stało, ponosi Ankara – mówi wojskowy analityk zajmujący się Turcją. – To Turcja ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo przebywającym na jej terenie przedstawicielom innych państw.
Rozmówca „Tygodnika” podkreśla, że procedury nie zadziałały właściwie. – To również efekt czystek przeprowadzonych w wywiadzie i służbach bezpieczeństwa po lipcowym puczu – mówi.
Podczas gdy tureccy politycy powtarzają hasła o braterskich relacjach Rosji i Turcji, publicyści znad Bosforu nabrali wody w usta. I trudno się dziwić, bo scenariusze nie są optymistyczne. Mimo pozornej normalizacji relacje między oboma krajami nie są serdeczne, zwłaszcza w Syrii. Włączenie się Rosji w konflikt po stronie Asada już wcześniej pokrzyżowało szyki Erdoğanowi, który – szkoląc i zbrojąc rebeliantów, a w końcu nawet wysyłając do Syrii własne wojsko, chciał być głównym rozgrywającym w regionie. Dziś wygląda na to, że będzie tylko pionkiem na rosyjskiej szachownicy.
– Obecne rosyjskie zezwolenie na turecką obecność militarną w Syrii będzie trwało dopóty, dopóki będzie to odpowiadać Rosji – twierdzi doświadczony analityk. – Stosunki rosyjsko-tureckie mogą się bardzo oziębić, gdy ta pierwsza osiągnie swoje cele polityczne i militarne.
W corocznym przemówieniu przedstawiającym priorytety polityki zagranicznej Putin ani słowem nie mówił o Turcji. Może to świadczyć o małym znaczeniu, jakie Moskwa przypisuje „przyjacielowi”. Rosja straciła ambasadora, ale zyskała możliwość jeśli nie upokorzenia, to przynajmniej dyktowania Turcji posunięć, które będą odpowiadać jej strategii. ©

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Turcji, stały współpracownik Działu Zagranicznego Gazety Wyborczej, laureatka nagrody Media Pro za cykl artykułów o problemach...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]