Reklama

Nie podchodzić, nie rozmawiać, nie słuchać

Nie podchodzić, nie rozmawiać, nie słuchać

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Diabeł to pokonany przez Boga, wściekły pies przykuty łańcuchem: nie podchodźmy do niego, bo gryzie – przestrzegł w homilii papież Franciszek.
P

Przypomniał, że to „ojciec kłamstwa” i wprawdzie „jego światło jest olśniewające, ale zanika”. Papież przestrzegł przed dialogowaniem z szatanem, ponieważ jest on od człowieka inteligentniejszy.

Wywiadu na ten temat udzielił KAI współpracownik „TP”, teolog ks. Grzegorz Strzelczyk. Krytykując egzorcystów, którzy upubliczniają to, co dzieje się podczas rytuału, podkreślił, że „już samo wdawanie się w rozmowy z diabłem to stanie na granicy posłuszeństwa Kościołowi”. Tym gorzej, jeśli „te diabelskie wyznania są kolportowane”. Stoi bowiem za tym pełne pychy „przekonanie, że potrafimy go zmusić do prawdomówności”. Problem jest głębszy: nauczanie o tzw. zagrożeniach duchowych skupia się na demonach zamiast na grzechu, utrudniając nawrócenie. Zdaniem ks. Strzelczyka czas na reakcję biskupów: „Będzie trzeba zacząć napominać niektórych księży, (…) oni już przygotowują odbiorców na to, że będą prześladowani za prawdę”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]