Reklama

Naszość

Naszość

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Austria jest laboratorium, gdzie testuje się końce świata – twierdził tuż po pierwszej wojnie Karl Kraus, rozbójnik literacki, krajan Rumcajsa z miasta Jiczyn.
Fot. DEA / M. SARCINA / GETTY IMAGES
Fot. DEA / M. SARCINA / GETTY IMAGES
P

Posiadacz umysłu na tyle przenikliwego, że rzadko ryzykował pisanie prawdy o współczesnych w formie innej niż satyryczna. Podobny jak jego los lekceważonego żartownisia spotka, obawiam się, zbyt mądrych, jak na naszą tolerancję, twórców z opisywanego w tym numerze Pożaru w Burdelu.
Dźwięczały mi te słowa w głowie, gdym się snuł po winnicach wokół Trydentu, blisko austriacko-włoskiego pogranicza w dniach poprzedzających drugą turę wyborów prezydenckich, które groziły tym, że w wiedeńskim Hofburgu zasiądzie polityk określany w uproszczeniu jako pogrobowiec nazistów. Cóż z tego, że tym razem jeszcze się „udało” zatrzymać brunatną falę. W czasie mojej bytności niezależnie od wyniku wyborów odbywało się zarządzone przez poprzedni rząd i pod auspicjami poprzedniego prezydenta grodzenie siatką i wzmacnianie garnizonu pograniczników na przełęczy Brenner – i to jest jak najbardziej...

5912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]