Reklama

Nasze walki

Nasze walki

18.10.2015
Czyta się kilka minut
Do 1 stycznia oficjalne drukowanie poniżej wzmiankowanej książki jest nielegalne, banowane i ścigane.
Jan Klata
P

Później już nie, więc na wszelki wypadek (i słusznie) szykowane są oficjalne, krytyczne edycje opatrzone wyczerpującymi komentarzami z milionami ofiar. Chodzi, rzecz jasna, o dzieło austriackiego performera A.H., urodzonego w Braunau, w rodzinie Schicklgruberów (wiem, wiem, ojciec A.H. zmienił nazwisko, ale dopiero koło czterdziestki – więc nie mogę oprzeć się wizji brunatnej Europy wykrzykującej „Heil Schicklgruber!”).

W Monachium w zeszłym tygodniu odbyła się teatralna premiera „Mein Kampf”, w znakomitym teatrze zresztą, natomiast najbardziej śmiałym elementem owego dzieła był tytuł. Przyznam, że wyszedłem z Kammerspiele raczej znudzony – na szczęście zaraz natrafiłem na demonstrację radości bawarskich Albańczyków na Odeonsplatz. W fascynujący sposób dawali wyraz swej narodowej ekstazie, gdyż Albania awansowała do Euro, ale jeszcze bardziej, gdyż Serbia nie...

2758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]