Reklama

Nasz pasaż

Nasz pasaż

08.06.2015
Czyta się kilka minut
S

SERENADA NA PRĄDNIKU
Kraków będzie miał kolejną galerię handlową. Jej budowa rozpoczyna się przy ul. Dobrego Pasterza. Obiekt o nazwie „Serenada” ma zostać otwarty w połowie 2017 r., mieścić ponad 150 sklepów i zapewnić 2-3 tys. miejsc pracy. Koszt: 140 mln euro, powierzchnia: 42 tys. m kw. (z czego 60 proc. już wynajęto). 1000 m kw. na ostatnim piętrze inwestor planuje przekazać do dyspozycji mieszkańców, którzy mają zdecydować o ich przeznaczeniu podczas konsultacji społecznych.

REKLAMOWA NOCLEGOWNIA
200 m kw. ma do dyspozycji grupa bezdomnych, którzy zasiedlili wnętrze billboardu w pobliżu Centrum Kongresowego. Urządzili sypialnię – na ziemi położyli dywany, na betonowych wspornikach maty, z koców i ręczników zrobili przepierzenia. Ustalili regulamin: nie wolno niszczyć wnętrza i wszczynać awantur. Co na to władze i służby? „Niewiele możemy zrobić, bo bezdomni nie zakłócają spokoju, a sam billboard znajduje się na prywatnym terenie” – mówi Filip Szatanik z urzędu miasta, a Marek Anioł ze Straży Miejskiej uspokaja: „Nie chcemy ich straszyć czy im grozić”. Jak zauważa portal Naszemiasto: „Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że billboard jest samowolą budowlaną”.

PASAŻERKA I MARSZAŁEK
Półmilionową pasażerką Kolei Małopolskich została studentka Agnieszka Piątek. W pociągu Wieliczka–Kraków marszałek województwa Marek Sowa wręczył jej bilet na dwa miesiące oraz bukiecik, a następnie udzielił wywiadu dla lokalnych mediów. „Jeśli Pan Bóg pozwoli, to we wrześniu będziemy mieli milionowego pasażera – oświadczył, po czym zwrócił się do szczęśliwej pasażerki: – Serdecznie pani gratulujemy, głównie za to, że pani korzysta z oferty Kolei Małopolskich”. Pytana, czym przemieszczała się przed uruchomieniem KM, Piątek odpowiedziała rzeczowo: „Też pociągiem. Ale wiadomo, jak to było. Teraz jest lepiej”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]