Reklama

Najgorsza noc w roku

Najgorsza noc w roku

06.01.2015
Czyta się kilka minut
Sylwester: wycie i skomlenie, głośne miauczenie i daremne poszukiwania bezpiecznej kryjówki, ucieczki na spacerze.
Fajerwerki
Fajerwerki / fot. Daniela Sanchez / sxc.hu
B

Było jak zawsze. 700 pożarów, 65 wypadków drogowych, 7 ofiar śmiertelnych i ponad 100 rannych to bilans tegorocznego sylwestra. Ale statystyki nie objęły wypadków z udziałem zwierząt. To też powtarza się z przytłaczającą regularnością: mające bardziej wyostrzone zmysły niż ludzie, nieprzyzwyczajone do nagłego hałasu, w poczuciu zagrożenia próbują ucieczki, reagują strachem lub agresją. Ci, którzy mieszkają z psami i kotami, znają to aż za dobrze: wycie i skomlenie, głośne miauczenie i daremne poszukiwania bezpiecznej kryjówki, ucieczki na spacerze w związku z nieoczekiwaną (bo ktoś postanowił wypróbować jeden z zakupów już o szesnastej...) eksplozją. A wcześniej długie przygotowania: stopniowe oswajanie z hałasem, wizyty u weterynarza w poszukiwaniu środków uspokajających czy nasennych, kiedy się da – nawet wyjazdy z miasta, często daremne, bo na wsi spokojnej także potrafią nieźle...

2489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przeczytałem kiedyś na murze i choć jestem przeciwnikiem bazgrania sprayem po murach ten napis bym zostawił, a brzmiał on: "GDYBY ZWIERZĘTA WIERZYŁY W BOGA ICH DIABEŁ WYGLĄDAŁ BY JAK CZŁOWIEK". Mordujemy je rytualnie, czynimy z nich przedmiot własnej uciechy, dopuszczamy się względem nich niczym nieuzasadnionego okrucieństwa. Sylwestrowe fajerwerki nie czynią tu żadnej większej szkody względem innych haniebnych czynów człowieka, ba może nawet mają swoją korzystną stronę dla zwierząt? Przekazują im wyraźne przesłanie, człowiek to ich wróg i najokrutniejszy demon. Nie jestem wegetarianinem, zjadam zwierzęta, czasem nawet zabijam, ale staram się je szanować. Fajerwerków nie puszczam. W miastach niech strzelają , nie mam nic przeciw, ale w pobliżu lasów i innych dzikich siedlisk zwierząt powinien być bezwzględnie egzekwowany zakaz, niemniej quady to jeszcze większa zaraza niż fajerwerki.

Jakie to przykre, że jako podobno myślący na co dzień, przestajemy myśleć w ten jeden dzień a właściwie noc. Szanujmy zwierzęta i ich prawo do spokoju, przyłączmy się do akcji "Fajerwerkom - STOP"

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]