Reklama

Najgorsza noc w roku

Najgorsza noc w roku

06.01.2015
Czyta się kilka minut
Sylwester: wycie i skomlenie, głośne miauczenie i daremne poszukiwania bezpiecznej kryjówki, ucieczki na spacerze.
Fajerwerki
Fajerwerki / fot. Daniela Sanchez / sxc.hu
B

Było jak zawsze. 700 pożarów, 65 wypadków drogowych, 7 ofiar śmiertelnych i ponad 100 rannych to bilans tegorocznego sylwestra. Ale statystyki nie objęły wypadków z udziałem zwierząt. To też powtarza się z przytłaczającą regularnością: mające bardziej wyostrzone zmysły niż ludzie, nieprzyzwyczajone do nagłego hałasu, w poczuciu zagrożenia próbują ucieczki, reagują strachem lub agresją. Ci, którzy mieszkają z psami i kotami, znają to aż za dobrze: wycie i skomlenie, głośne miauczenie i daremne poszukiwania bezpiecznej kryjówki, ucieczki na spacerze w związku z nieoczekiwaną (bo ktoś postanowił wypróbować jeden z zakupów już o szesnastej...) eksplozją. A wcześniej długie przygotowania: stopniowe oswajanie z hałasem, wizyty u weterynarza w poszukiwaniu środków uspokajających czy nasennych, kiedy się da – nawet wyjazdy z miasta, często daremne, bo na wsi spokojnej także potrafią nieźle...

2489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]