Reklama

Ładowanie...

Najgorsza noc w roku

06.01.2015
Czyta się kilka minut
Sylwester: wycie i skomlenie, głośne miauczenie i daremne poszukiwania bezpiecznej kryjówki, ucieczki na spacerze.
Fajerwerki
Fajerwerki / fot. Daniela Sanchez / sxc.hu
B

Było jak zawsze. 700 pożarów, 65 wypadków drogowych, 7 ofiar śmiertelnych i ponad 100 rannych to bilans tegorocznego sylwestra. Ale statystyki nie objęły wypadków z udziałem zwierząt. To też powtarza się z przytłaczającą regularnością: mające bardziej wyostrzone zmysły niż ludzie, nieprzyzwyczajone do nagłego hałasu, w poczuciu zagrożenia próbują ucieczki, reagują strachem lub agresją. Ci, którzy mieszkają z psami i kotami, znają to aż za dobrze: wycie i skomlenie, głośne miauczenie i daremne poszukiwania bezpiecznej kryjówki, ucieczki na spacerze w związku z nieoczekiwaną (bo ktoś postanowił wypróbować jeden z zakupów już o szesnastej...) eksplozją. A wcześniej długie przygotowania: stopniowe oswajanie z hałasem, wizyty u weterynarza w poszukiwaniu środków uspokajających czy nasennych, kiedy się da – nawet wyjazdy z miasta, często daremne, bo na wsi spokojnej także potrafią nieźle...

2489

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]