Reklama

Najdłuższy morski most świata

Najdłuższy morski most świata

29.10.2018
Czyta się kilka minut
LIANG XU / XINHUA / EAST NEWS
P

Połączył on Chiny z enklawami Hongkongiem i Makau, mającymi w ChRL status Specjalnych Regionów Administracyjnych. W opinii ekspertów licząca 55 km konstrukcja (w tym 36 km mostu, 7 km podmorskiego tunelu i dwie sztuczne wyspy), kosztująca 16 mld dolarów, to projekt polityczny: narzędzie integracji niedawnych kolonii (w 1997 r. Londyn oddał Chinom Hongkong, a w 1999 r. Lizbona – Makau). Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa, że chodzi o „rozmycie osobnej tożsamości”, zwłaszcza mieszkańców Hongkongu, gdzie silne jest „przywiązanie do rządów prawa, świadomość praw człowieka i wolności słowa, które są coraz bardziej okrawane przez Pekin”. ©℗ Na podst. FAZ, Polskie Radio

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]