Reklama

Nadchodzi radykalna demokracja

Nadchodzi radykalna demokracja

11.04.2015
Czyta się kilka minut
Jan Sowa, socjolog i publicysta: Mam pomysł na rzeczpospolitą, która daje obywatelkom i obywatelom możliwości skutecznego działania. To coś, co obiecują liberałowie, ale później robią wszystko, żeby do tego nie dopuścić.
Protesty przed bramą Stoczni Gdańskiej po przywróceniu jej wyglądu z sierpnia 1980 r. i umieszczeniu napisu „imienia Lenina”, 17 maja 2012 r. Fot. Łukasz Głowala / FORUM
P

PAWEŁ BRAVO: „Inna Rzeczpospolita” – taki tytuł nosi Pana nowa książka. Inna, czyli jaka?
JAN SOWA: U podstaw mojego myślenia leży projekt oświeceniowy, projekt nowoczesności. Z tym że odróżniłbym ją od tego, co proponują polscy szermierze nowoczesności, przeciwstawiający ją naszemu zacofaniu. Nowoczesność nie jest zestawem gotowych reguł, które ktoś wyciąga z walizki i czyta, a potem wcielamy je w życie. Nowoczesność polega na przemyśleniu sytuacji i rozwiązywaniu problemów, które są wokół nas. Nie chodzi o odniesienie do zewnętrznego standardu, ale do okoliczności, aspiracji i możliwości, jakie mamy tutaj.

Gdybym miał krótko odpowiedzieć, jaka inna rzeczpospolita, rzekłbym: autonomiczna i oświecona. Autonomiczna – czyli odnosząca się do swoich własnych problemów, oświecona – robiąca to w sposób racjonalny, poprzez refleksję, a nie na...

20887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]