Reklama

Ładowanie...

Mysz z dwoma ojcami. Jak to możliwe?

Mysz z dwoma ojcami. Jak to możliwe?

13.03.2023
Czyta się kilka minut
G

Głównymi bohaterkami Trzeciego Międzynarodowego Szczytu na temat Edycji Ludzkiego Genomu zorganizowanego w Londynie były… myszy. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę to, że techniki edycji genów testuje się na zwierzętach. Ale wspomniane myszy były nietypowe – nie miały matki, lecz dwóch ojców.

Brzmi to jak złamanie jakiegoś prawa przyrody, lecz ostatnie lata badań pokazały, że w biologii rozwoju nie ma rzeczy niemożliwych. Już wcześniej naukowcom udało się wyhodować z komórki macierzystej (niedojrzałego stadium rozwojowego komórki ciała) komórkę płciową zdolną do zapłodnienia – a nawet uzyskano tym sposobem zdrowe myszy mające dwie matki. Tym razem Katsuhiko Hayashi z zespołem ogłosili na konferencji, że poszli o krok dalej: komórki jajowe wyhodowali z komórek ciała samca, zapłodnili je plemnikiem innego samca i wszczepili do macicy surogatki. Tylko siedem z 630 przygotowanych zarodków dożyło porodu, ale rozwinęły się z nich zdrowe i płodne osobniki.©℗


https://www.tygodnikpowszechny.pl/nauka-19

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]