Reklama

Mysie ogonki

Mysie ogonki

16.01.2017
Czyta się kilka minut
„Po wysłuchaniu mszy napili się herbaty podług zwyczaju, potem wódki raz i drugi, potem nastąpiło śniadanie; po śniadaniu wino, po winie, miernie zażytym, obiad, po obiedzie formalna pijatyka aż do wieczerzy, po wieczerzy toż samo”.

​Żyło się kiedyś, prawda? To fragment książki „Opis obyczajów za panowania Augusta III” pióra księdza Jędrzeja Kitowicza, XVIII-wiecznego pamiętnikarza, konfederaty barskiego. Cytat zaś odnosi się do pana Borejki – człowieka bardzo pobożnego, którego autor zalicza do największych pijaków Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W istocie uczty u pana Borejki – takie mam wrażenie po przeczytaniu „Opisu obyczajów” – tylko w nieznacznym stopniu wychodziły ponad średnią krajową. Polska XVIII-wieczna nie krzywdowała – pito, modlono się, bawiono, tańczono i strzelano na wiwat.
Jeden z największych wesołków tego czasu, książę Karol Radziwiłł „Panie Kochanku”, też załapał się do pocztu oberpijaków RP. Kitowicz wspomina, jak książę lubił obrażać swoich gości, a potem obdarowywać ich majątkiem, żeby nie trzymali urazy. Stanisław Cat Mackiewicz opisuje księcia ciepło – jako sarmatę, gawędziarza,...

4069

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]