MUZEUM HISTORII POLSKI

Najważnieszje daty

19.11.2013

Czyta się kilka minut

2 maja 2006 – powołanie Muzeum przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
11 listopada 2008 – otwarcie wystawy o II RP „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności” w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawę zwiedziło około 55 tys. osób.
11 listopada 2009 – otwarcie wystawy „Wojenne rozstania” – poświęconej dramatycznym losom siedmiu rodzin podczas II wojny światowej. Wystawa czynna była w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
6 grudnia 2009 – rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt stałej siedziby Muzeum Historii Polski pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Spośród ponad 300 prac z całego świata jury najwyżej oceniło pracę warszawiaka z urodzenia Bohdana Paczowskiego z luksemburskiej pracowni Paczowski et Fritsch Architectes.
15 sierpnia 2010 – otwarcie wystawy w ramach 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej pt. „Osiemnasta... bitwa, która zmieniła losy świata”. Ekspozycja została pokazana w pawilonie tymczasowym przed Pałacem Kultury.
15 marca 2011 – powstanie Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski.
21 października 2011 – interaktywna wystawa „Droga do niepodległości. 1945–2004. Komunizm. Solidarność. Unia Europejska” prezentowana w Brukseli w ramach polskiej prezydencji w UE.
6 grudnia 2011 – rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej MHP. Zwyciężyli twórcy z zespołu WWAA/ /Platige Image, m.in. Tomasz Bagiński, autor nominowanego do Oscara filmu animowanego „Katedra”, i Boris Kudlička, scenograf, współtwórca polskiego pawilonu Expo w Szanghaju.
2 maja 2012 – otwarcie wystawy „Pod wspólnym niebem” na temat I RP i jej bogactwa kulturowego prezentowanej w Zamku Królewskim w Warszawie.
10 października 2012 – Muzeum Historii Polski jako jedna z dwóch placówek w Polsce zostało zaproszone do międzynarodowego programu Google Cultural Institute. W jego ramach MHP do tej pory zrealizowało e-wystawy: „Jan Karski. Bohater ludzkości”, „»Solidarność« i upadek żelaznej kurtyny”, „Rozdzieleni przez historię” i „Andrzej Bobkowski. Rider on the Storm”.
21 stycznia 2013 – inauguracja wystawy edukacyjnej „1863. Gra o niepodległość” w BUW, pozwalającej uczestnikom wykonywać atrakcyjne zadania przybliżające realia i wiedzę o ziemiach polskich epoki powstania styczniowego.
17 maja 2013 – nagroda „Sybilla 2012” ministra kultury i dziedzictwa narodowego za wystawę „Pod wspólnym niebem” za najlepszą ekspozycję historyczną w 2012 roku w Polsce.


MUZEUM HISTORII POLSKI W INTERNECIE

www.muzhp.pl
www.dzieje.pl
www.wystawy.muzhp.pl
www.edukacja.muzhp.pl
www.polishhistory.pl
www.jankarski.org

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2013