Reklama

Mów do wiatru

Mów do wiatru

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Wśród chrześcijan w Ghanie światy żywych i umarłych, spraw ludzkich i ponadludzkich, materialnych i duchowych, mocno się ze sobą splatają. Niczym w dawnych, tradycyjnych wierzeniach.
Nabożeństwo bożonarodzeniowe w kościele katolickim w Jemie, grudzień 2010 r. Fot. Anna Niedźwiedź
M

Mimo porannej pory, wnętrze niedużego, murowanego kościoła w Jemie w środkowej Ghanie jest już dawno nagrzane. Zawieszone pod sufitem wiatraki z trudem poruszają ciężkie, duszne powietrze. W rytm ich obrotów wirują też kolorowe baloniki i paski, którymi wczoraj młode dziewczyny udekorowały świątynię. Muzyka bębnów i balafonu – tradycyjnego instrumentu perkusyjnego ze sztabek drewna – jest coraz głośniejsza. Pora zaczynać świętowanie.

O choinkach, znanych w Ghanie przede wszystkim z telewizji i galerii handlowych w Akrze, stolicy kraju, przypominają przybrane złotymi wstążeczkami liście bananowca.

Ale tu, na prowincji, Boże Narodzenie to przede wszystkim radość z bycia razem i intensywne poczucie obcowania z ponadludzką rzeczywistością. Wspólny, angażujący całe ciało taniec i głośna muzyka; prywatne modlitwy wypowiadane na głos przed tłumem wiernych; a także opowieści o...

7872

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]