Módlmy się o odpowiedzialność

12.04.2014

Czyta się kilka minut

Podczas warszawskiej konferencji klimatycznej COP-19 w listopadzie 2013 r. o zmianach klimatu mówili m.in. przedstawiciele Kościoła. Podczas mszy ekumenicznej, która odbyła się 17 listopada w archikatedrze św. Jana w Warszawie, metropolita Warszawy kard. Kazimierz Nycz wezwał wiernych, by „otoczyć naszą chrześcijańską modlitwą trwającą od tygodnia konferencję klimatyczną zajmującą się światem, zajmującą się tym, co Bóg stworzył, co powierzył człowiekowi”. Poprosił także zebranych w katedrze o „wsparcie modlitwy dla tych wszystkich polityków, uczonych, ludzi z całego świata, którzy w tych dniach obradują w Warszawie”.

Kardynał Nycz wyjaśnił w homilii, dlaczego ochrona środowiska jest tak istotną kwestią. Odniósł się do sytuacji w Polsce. Mówił: „Kiedy jesteśmy w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, widzimy te suche drzewa, które stały się ofiarą mało rozumnej działalności człowieka przez przemysł, który zatruwał nie tylko świat przyrody roślinnej, zwierzęcej, ale także całą ekologię człowieka, naszego bycia w świecie. Dlatego rozumne i mądre rozwiązywanie tych spraw jest taką sprawą pilną”.

Ostrzegając przed efektami naszych własnych działań, warszawski metropolita przypominał: „Człowiekowi ciągle zależy na tym, aby poszerzyć granicę słusznej autonomii świata, którą Stwórca zostawił, nie patrząc na to, czy to poszerzenie będzie mu służyło, czy może obróci się przeciwko niemu, przeciw człowiekowi”. Kardynał wezwał również do rozważnego wykorzystywania przez człowieka darów bożych.

Przypomniał: „W rozwiązywaniu tych trudnych, skomplikowanych spraw należy zachować podstawową sprawiedliwość wobec człowieka, wobec ludzi żyjących w poszczególnych rejonach świata”. Podsumowując, poprosił wiernych o modlitwę, „aby temu rozwiązywaniu towarzyszyła zawsze mądrość i odpowiedzialność człowieka”, aby uniknąć „samozagłady świata”.

Kardynał Nycz wziął także udział w konferencji poświęconej zagadnieniu sprawiedliwości klimatycznej w siedzibie Caritas Polska w Warszawie, wysłuchując świadectw i raportów naukowców obserwujących zmiany klimatyczne w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2014

Artykuł pochodzi z dodatku „Wiara i zmiany klimatu (2)