Reklama

Modlitewna gramatyka

Modlitewna gramatyka

18.02.2019
Czyta się kilka minut
W tekście »Ojcze nasz« jest pewien brak – powiedział Franciszek. – To słowo w naszych czasach bardzo cenione: »ja«. Jezus uczy nas, byśmy się modlili, mając na ustach przede wszystkim »ty«, ponieważ modlitwa chrześcijańska jest dialogiem”.
K

Kolejny kluczowy zaimek to „my”. „Nawet najbardziej podstawowe ludzkie prośby, jak ta, by mieć pożywienie, są sformułowane w liczbie mnogiej. W modlitwie chrześcijańskiej nikt nie prosi o chleb dla siebie, ale dla wszystkich ubogich na świecie” – wskazał papież.

„W dialogu z Bogiem nie ma miejsca na indywidualizm – mówił. – Nie ma afiszowania się ze swoimi problemami, jakbyśmy byli jedynymi cierpiącymi na świecie. Jesteśmy wspólnotą, braćmi i siostrami, »nami«. Jeśli ktoś nie zauważył, że wokół niego jest wielu ludzi cierpiących, to znaczy, że jego serce jest z kamienia. W modlitwie chrześcijanin niesie wszystkie trudności osób żyjących obok”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]