Reklama

Ładowanie...

Mieszkaniec Irpienia: Chciałbym, żeby to się w ogóle nie zaczęło

z Kijowa
09.03.2022
Czyta się kilka minut
Ewakuacja z ogarniętego wojną Irpienia na przedmieściach Kijowa wciąż trwa. Tylko 8 marca opuściło go 3 tysiące osób.
Ewakuacja z ogarniętego wojną Irpienia na przedmieściach Kijowa, 8 marca 2022 r. / FOT. PAWEŁ PIENIĄŻEK
G

Gdy pierwsze osoby przechodziły przez przeprawę nad rzeką, zacinał śnieg. Było ślisko i po drewnianych deskach szło się jeszcze trudniej niż zwykle. Ludzie w podeszłym wieku, stanowiący znaczącą część opuszczających miasto, stawiali małe kroki, by przebrnąć na drugą stronę rzeki. Czasami niemal paraliżował ich strach, przez co robiła się kolejka.

Tak było w przypadku staruszki, która co chwilę piszczała ze strachu. Policjant trzymał ją za ręce i prowadził po deskach. Tych, którzy nie byli w stanie chodzić, funkcjonariusze zarzucali na plecy albo przenosili w wózkach. „Raz, dwa, trzy, hop!” – mówił policjant, nim wziął jednego z emerytów. Inny z okazji 8 marca złożył życzenia jakiejś kobiecie, która żwawo pokonuje przeprawę.

Ta tylko się uśmiechnęła i podziękowała nie zwalniając kroku. Inna przyznała, że się boi, na co funkcjonariusze powiedzieli jej, że teraz już jest...

8675

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]