Reklama

Miejsce: Krzyżowa

Miejsce: Krzyżowa

15.09.2014
Czyta się kilka minut
50 lat po wybuchu II wojny światowej, w Krzyżowej – wiosce, która do 1989 r. właściwie nie była znana w Polsce ani w Niemczech – dochodzi do symbolicznego aktu pojednania Polski i Niemiec.
S

Symboliczne jest też miejsce, wybrane z inicjatywy premiera Tadeusza Mazowieckiego: to tu grupa niemieckich opozycjonistów antyhitlerowskich, na czele z Helmutem Jamesem von Moltke, dyskutuje w latach 1942-43 nad planami porządku europejskiego po wojnie. Chcą upadku III Rzeszy i wolnej Europy, za co część z nich zapłaci życiem. Po wojnie nowi mieszkańcy Krzyżowej, przesiedleni tu zza Bugu, nie rozpoznają byłej właścicielki majątku podczas jej wizyt w latach 80. Jednak pamięć o dziedzictwie Krzyżowej nie umiera. Wrocławski profesor Karol Jonca odkrywa spuściznę miejsca i „Kręgu z Krzyżowej”. Podobnie jak Anna Morawska, Tadeusz Mazowiecki czy członkowie wrocławskiego KIK-u, szuka „innych” Niemców. Odkrywanie tych „innych”, dobrych Niemców, refleksja nad istotą niemieckiej opozycji wobec narodowego socjalizmu ma dla ludzi żyjących w czasie komunizmu ogromne znaczenie. Postawa opozycyjna i oddolna działalność obywateli stają się istotnym warunkiem budowania pomostów między Polakami i Niemcami. W 1989 r. oba kraje wykorzystały umiejętnie dziedzictwo Krzyżowej. Wkrótce, w 25. rocznicę Mszy Pojednania, mówić będzie o tym wystawa plenerowa w Krzyżowej pt. „Odwaga i pojednanie”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]