Reklama

Między Wisłą a Jordanem

Między Wisłą a Jordanem

19.09.2006
Czyta się kilka minut
Lech Kaczyński był pierwszą i - jak dotąd jedyną - głową państwa, która złożyła wizytę w Izraelu od zakończenia wojny libańskiej.
Lech Kaczyński i weterani pod pomnikiem żołnierzy żydowskich, którzy walczyli w wojsku polskim podczas II wojny.Fot. www.prezydent.pl
N

Niemal natychmiast po zakończeniu drugiej wojny libańskiej - jak w Izraelu określa się zmagania z terrorystami z Hezbollahu ? do Jerozolimy zaczęli przybywać politycy z różnych państw świata, aby zbadać, czy istnieje możliwość przekształcenia dopiero co zawartego rozejmu w odskocznię do pokoju, jak miało to miejsce po "wojnie Jom Kippur" z 1973 r., która po kilku latach zaowocowała pokojem izraelsko-egipskim. Przyjechał sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, przyjechali premierzy i ministrowie spraw zagranicznych wielu państw. W okresie niemal tuż powojennym, gdy rany spowodowane wojną nie zdołały się jeszcze zabliźnić, a rozejm ustanowiony przez Radę Bezpieczeństwa jednogłośnie ? wydarzenie bardzo rzadkie w tym organie międzynarodowym ? jest niezwykle kruchy, z oficjalną wizytą do Izraela przybył też prezydent Lech Kaczyński.

W odróżnieniu od wielu innych...

7931

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]