Medal Świętego Jerzego 2006

W tym roku Kapituła Medalu Świętego Jerzego postanowiła przyznać Medale Annie Dymnejoraz Leszkowi Kołakowskiemu.
Medal Św. Jerzego /
Medal Św. Jerzego /

Anna Dymna, wybitna aktorka, założycielka i szefowa Fundacji Mimo Wszystko, walczy ze smokiem obojętności i rezygnacji, przekonując nas z powodzeniem, że człowiek niepełnosprawny jest nie tylko pełnoprawną osobą, ale że z pomocą innych może ujawnić niespodziewane talenty, a przede wszystkim - nauczyć nas miłości. Profesor Leszek Kołakowski wyróżniony został za skuteczne zmaganie się ze smokiem ideologii, intelektualnych schematów i konformizmu myślowego, za obronę zdrowego rozsądku i budowanie nowych mostów między rozumem a wiarą.

Kapitułę Medalu tworzą: Józefa Hennelowa, ks. Adam Boniecki, Tomasz Fiałkowski, Krzysztof Kozłowski i Henryk Woźniakowski.

Uroczystość wręczenia Medali odbędzie się w piątek, 29 września 2006 r. w Auditorium Maximum UJ. Galę uświetni koncert kwintetu wraz ze światowej sławy pianistą, zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku - .

Medal Świętego Jerzego jest honorową nagrodą "Tygodnika Powszechnego", przyznawaną od 1993 r. za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym".

"Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja, jak blask południa" - brzmi wypisany na medalu fragment Psalmu 37 w przekładzie Marka Skwarnickiego.

Kapitułę Medalu Św. Jerzego tworzą: Józefa Hennelowa, ks. Adam Boniecki, Tomasz Fiałkowski, Krzysztof Kozłowski, Henryk Woźniakowski. W poprzednich latach w jej skład wchodzili także: ks. Józef Tischner, Jerzy Turowicz, Jan Józef Szczepański, Tadeusz Żychiewicz. Projektantem Medalu jest krakowski rzeźbiarz Maciej Zychowicz.

Dotychczas wyróżnienie to otrzymali: ks. Arkadiusz Nowak (1993) Janina Ochojska i Jacek Kuroń (1994) Jerzy Adam Marszałkowicz (1995) s. Małgorzata Chmielewska i Marek Nowicki (1996) Zofia Tetelowska i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz Jerzy Owsiak (1997) Krystyna Mrugalska i bp Tadeusz Pieronek (1998) Marek Edelman i abp Alfons Nossol (1999) Krzysztof Czyżewski i Tadeusz Mazowiecki (2000) Zbigniew Gluza i ks. Jan Sikorski (2001) Ewa Woydyłło-Osiatyńska i Leon Kieres (2002) Václav Havel i Adam Michnik (2003) Stana Buchowska i Norman Davies (2004) Barbara Skarga i abp Józef Życiński (2005).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2006