Reklama

Maszyna do życia

Maszyna do życia

20.06.2011
Czyta się kilka minut
Tomasz Szlendak, socjolog: W galeriach jest więcej ludzi niż w kościołach. W niektórych województwach nawet dwukrotnie. Dziś cykl i rytuał życia ustalany jest przez zakupy w galerii, a nie przez niedzielną Mszę.
Galeria handlowa / fot. Paul Lloyd / sxc.hu
M

Michał Kuźmiński: Bywa Pan w galeriach handlowych?

Tomasz Szlendak: Oczywiście. Czy można dziś nie bywać w galerii handlowej? To instytucja totalna, instytucja magnes, zmuszająca nas, byśmy przynajmniej raz na tydzień do niej zajrzeli.

Galeria tworzy przestrzeń alternatywną dla miasta, chce być odbiciem całego naszego świata. Pytanie, jak go odbija.

Przede wszystkim tworzy świat absolutnie sztuczny. Rzeczywiście, gdy spojrzymy na łódzką Manufakturę czy Silesia City Center, zobaczymy instytucje, w których można realizować wszelkie formy życia społecznego: od zakupów, poprzez jedzenie, spacerowanie (bo galeria udaje ulicę w centrum miasta), aktywności kulturalne, jak czytanie czy oglądanie filmów, po duchowość, bo w Silesii jest też kaplica. Można z galerii nie wychodzić przez całą dobę, realizując wszelkie potrzeby, może poza...

19225

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]