Reklama

Martwe piksele

Martwe piksele

18.10.2015
Czyta się kilka minut
„Gwiezdne wojny”, „Terminator”, „Park Jurajski”, „Mad Max” – w kinach sezon powtórek z rozrywki. Z jednej strony nostalgia, z drugiej odwrót od światów wykreowanych przez komputery.
T-Rex jak żywy. „Jurassic Park” (1993) Fot. MATERIAŁY PRASOWE
P

Po niemal dwudziestu latach od publikacji wpływowego eseju Susan Sontag „Zmierzch kina” możemy szczęśliwie uznać, że amerykańska pisarka srogo się myliła. W 1996 r. wieszczyła kres złotej epoki namiętnego oglądania filmów. Głos Sontag wpisywał się w dekadenckie nastroje końca wieku: rozrywka wycelowana w nastolatków dominowała przynajmniej od czasu rządów Ronalda Reagana w latach 80., DKF-y zostały wyparte przez multipleksy, a starzy mistrzowie (na czele z obiegowym triumwiratem Bergman-Antonioni-Fellini) szli w zapomnienie.

Karmiąc się nostalgią za mityczną epoką, kiedy kino było najważniejszą i najbardziej odkrywczą ze sztuk, Sontag nie dostrzegła wielkiej zmiany. Wzgardzone przez nią hollywoodzkie produkty zmieniały swój kształt i zawartość; otwierały się na kolejną fuzję sztuki i technologii, a także kładły podwaliny pod rewolucję. Dwie dekady temu zmieniły się parametry...

15396

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]