Reklama

Ładowanie...

Dlaczego Benedykt ustąpił?

10.08.2015
Czyta się kilka minut
Wyznania o. Faustiego przypisują kard. Martiniemu decydującą rolę w wyborze Ratzingera a także w jego decyzji o ustąpieniu.
Benedykt XVI. Fot: Donatella Giagnori / EIDON /REPORTER/EASTNEWS
W

Wyznania biblisty, jezuity o. Silvana Faustiego, zmarłego 24 czerwca, spowiednika i przewodnika duchowego kard. Carla Marii Martiniego, skierowały ponownie uwagę na rolę, jaką były arcybiskup Mediolanu odegrał podczas konklawe 2005 r., które wybrało Benedykta XVI. Podczas wywiadu wideo, dostępnego na stronie glistatigenerali.com, Fausti opowiada dwa zdarzenia. Pierwsze dotyczy rezygnacji przez papieża Ratzingera i jego ostatniej rozmowy z Martinim, do jakiej doszło w Mediolanie 2 czerwca 2012 r. podczas światowego spotkania rodzin. Martini, już bardzo chory na Parkinsona (umarł trzy miesiące potem) spotkał się z Ratzingerem

Przy tej okazji, wedle relacji Faustiego, Martini powiedział Benedyktowi XVI, że nadszedł czas, by ten ustąpił, bo kuria rzymska okazuje się niereformowalna: „to już czas, nie da się tu osiągnąć niczego”. O. Fausti to źródło wiadomości z pierwszej ręki, z...

7817

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]