Reklama

Dlaczego Benedykt ustąpił?

Dlaczego Benedykt ustąpił?

10.08.2015
Czyta się kilka minut
Wyznania o. Faustiego przypisują kard. Martiniemu decydującą rolę w wyborze Ratzingera a także w jego decyzji o ustąpieniu.
Benedykt XVI. Fot: Donatella Giagnori / EIDON /REPORTER/EASTNEWS
W

Wyznania biblisty, jezuity o. Silvana Faustiego, zmarłego 24 czerwca, spowiednika i przewodnika duchowego kard. Carla Marii Martiniego, skierowały ponownie uwagę na rolę, jaką były arcybiskup Mediolanu odegrał podczas konklawe 2005 r., które wybrało Benedykta XVI. Podczas wywiadu wideo, dostępnego na stronie glistatigenerali.com, Fausti opowiada dwa zdarzenia. Pierwsze dotyczy rezygnacji przez papieża Ratzingera i jego ostatniej rozmowy z Martinim, do jakiej doszło w Mediolanie 2 czerwca 2012 r. podczas światowego spotkania rodzin. Martini, już bardzo chory na Parkinsona (umarł trzy miesiące potem) spotkał się z Ratzingerem

Przy tej okazji, wedle relacji Faustiego, Martini powiedział Benedyktowi XVI, że nadszedł czas, by ten ustąpił, bo kuria rzymska okazuje się niereformowalna: „to już czas, nie da się tu osiągnąć niczego”. O. Fausti to źródło wiadomości z pierwszej ręki, z...

7817

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

toczyła się o wysoką stawkę, wszak chodziło o zachowanie Kościoła starego kontynentu, starzejącej się Europy jak wyraził się Jorge Mario Bergoglio, a Kościół Ameryki Południowej coraz bardziej ekspansywny. Rozumiem teraz dlaczego stara Europa nie podoba się Franciszkowi, a odpowiada, czy odpowiadała Ratzingerowi. Zdaje się, że Martini z dwojga złego wolał Niemca, który dotąd miał sobie radzić jako ów pancerny kardynał z watykańską mafią. Jednakże okazało się, że jest za słaby, a Karol Wojtyła zdaje się nie interesował się bardzo wewnętrznymi problemami Watykanu,kompletnie nie kontrował sytuacji/nie ogarniał. Zdecydowanie wolał wojaże i arenę polityki międzynarodowej i na tej fali wypłynął jako ten, który ocalił Europę, ale nie Watykan, kurie rzymską, niestety. I co tu się dziwić, że kościoły lokalne obumierają, kuleją? Kościół katolicki ma znacznie większe kłopoty , aniżeli te które dotykają kościoły lokalne w diecezjach. Stąd też biskupi mogą spać spokojnie. I kto jak kto, ale kardynał Dziwisz doskonale o tym wie, wszak spędził tam czas jaki i wiedział więcej, tak sobie myślę, aniżeli Jan Paweł II

Kard. Dziwisz na pewno wie duzo o ojcu Marcial Macielu Degollado, zalozycielu arcykonserwatywnego zgromadzenia zakonnego "Legion Chrystusa". Na pewno o kardynale Angelo Sodano, kardynale Eduardo Martinez. O tajnym dokumencie Watykanu z dnia 16 marca 1962 o nazwie "Crimen Sollicitationis". Dlaczego i kto naciskal na kard. Josepha Ratingera w sprawie o. Marciala Maciela i dlaczego dopiero w 2004 roku wszczeto przeciwko niemu dochodzenie. O nielegalnych operacjach finansowych pralata Renato Dardozziego, ktory przez blisko 30 lat zajmowal sie watykanskimi finansami i kto byl o tych operacjach informowany. Czyli jak mawial abp Paul Marcinkus, jeden z szefow banku watykanskiego "Kosciolem nie mozna rzadzic za pomoca zdrowasiek". Nawet w Watykanie sa tacy, ktorzy nie traktuja powaznie Dekalogu.

zdradzają tajemnice spowiedzi, jak twierdzi o.Grzegorz Kramer. Jakże ma być dobrze w Kościele takiej małej trzódce, jak na przykład polski, którego wewnętrzne problemy, nieczyste sprawy pewnie są znacznie mniejszej winy, o czym zapewne też wie kard. Dziwisz. Aż boje się myśleć jak u nas podchodzi się do tajemnicy spowiedzi.

...i zawijał ich w te sreberka

że nie siedzi, ba, mam pewność, więc dlatego to się sypie, nie trzyma...nawrócenie trzeba zacząć od siebie, daleka droga.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]